Obiekt jest własnością prywatną o czym informuje wiele znajdujących się tam tabliczek. Otrzymaliśmy jednak zgodę na wejście w okolice budynku i zrobienie mu zdjęć. Możecie je zobaczyć w galerii.
Wejście do środka nie jest możliwe. Pod koniec XX wieku dwór zakupiła osoba prywatna, która wykonała nieco prac remontowych.
Obecny, murowany dwór powstał na planie prostokąta. Jest parterowy z użytkowym poddaszem, z dwoma półalkierzowymi elementami, oraz schodami w elewacji północnej i trójkolumnowym balkonem ze schodami w elewacji południowej.
Budynek otacza park, obok przebiega droga gruntowa.
- Obecny dwór w Cyganach powstał w latach 1909-1910 na miejscu poprzedniego dworu. Majątek i folwark w Cyganach był, z różnymi perypetiami, w rękach Cygańskich od XV wieku. Wielokrotnie wykupowany i spłacany przez kolejne linie dziedziców – podaje portal polskiezabytki.pl.
To samo źródło informuje, że ten murowany dwór powstał z inicjatywy Ignacego Cygańskiego, który służąc w legionach podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. rozwiódł się i pozostawił Cygany żonie i córkom.
- Majątek i dwór przeszedł wraz z byłą żoną Ignacego w ręce Jana Franka. Sam Ignacy zaginął podczas działań wojennych w 1939r. Frankowie zostali wysiedleni podczas okupacji, ale w 1945 r. syn Jana - Ksawery Frank wrócił do Cygan – podaje portal.
Ksawery zajmował się sportami samochodowymi. Był 11-krotnym mistrzem Polski w rajdach lub wyścigach. Startował w rajdach Monte Carlo.
Majątek i dwór podupadał. Zwłaszcza, kiedy przestał nadawać się do zamieszkania.
Na budynku znajdziemy informacje, że to obiekt zabytkowy i jest wystawiony na sprzedaż. Jak się dowiedzieliśmy majątek ma już nowego właściciela.
Poniżej nasze pozostałe relacje z ciekawych miejsc naszego regionu:
- Cmentarz w lesie, niedaleko szpital psychiatryczny. Jaka jest historia tego miejsca?
- Takich kościołów w Polsce jest tylko kilkanaście. Jeden z nich znajduje się w...
- Klimatyczna chata w Dąbrowicach. Kiedyś była tu karczma
- Malownicze ruiny zamku. Według niektórych odwiedza je duch młodej kobiety
- Kupili opuszczony i zapomniany dwór. Teraz przywracają mu dawny blask
- Popadający w ruinę okazały budynek niedaleko Krośniewic
- Cmentarz w środku osiedla. Powstał, kiedy epidemia dziesiątkowała mieszkańców
- Zapomniany kompleks dworski pod Oporowem
- Ruiny okazałego dworu pod miastem. Jaka jest ich historia?
- Dom wybudowany dla hitlerowca. Dziś znajduje się tutaj...
- Opuszczony zakład pracy na obrzeżach miasta
- Ruiny Synagogi w Żychlinie. Niemcy ją zdewastowali i przekształcili na…
- Klimatyczny kościół w gminie Krośniewice
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.