Reklama

Reklama

W Kutnie i okolicach: W tym kościele ślub brał Cezary Pazura. Król Jagiełło miał się tu zatrzymać w drodze na Grunwald [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W naszej serii ciekawych miejsc z Kutna i regionu wracamy do budynków sakralnych. Tym razem odwiedzamy wyjątkowe miejsce. Podobno w drodze na Grunwald zatrzymał się tutaj król Władysław Jagiełło, z kolei na pewno kilka wieków później ślub brał tu znany aktor, Cezary Pazura. Poznajcie kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pleckiej Dąbrowie.

Reklama

W powiecie kutnowskim nie brakuje wyjątkowych i przyciągających uwagę świątyń. Jedną z nich jest ta znajdująca się w Pleckiej Dąbrowie. Oprócz wyglądu ten kościół charakteryzuje niezwykle ciekawą historią.

Dla diecezji łowickiej przyjrzał się jej ks. kan. dr Paweł Staniszewski, który opisuje, że pierwotnie wieś Plecka Dąbrowa przynależała do parafii Bąków. Przed 1440 r. miejscowy dziedzic wybudował tu kościół i spowodował, że arcybiskup metropolita gnieźnieński Wincenty Kot, prymas Polski, 7 VI 1440 r. erygował przy nim parafię. 

- Początkowo jej uposażenie było zapewne skromne, bowiem w 1447 r. wspomniany arcybiskup chcąc powiększyć dochody plebańskie, za zgodą Kapituły Metropolitalnej Gnieźnieńskiej, ustąpił miejscowemu kościołowi wieczyście dziesięciny swego stołu w Chochołowie i Kamieńcu, położonych w parafii Żychlin. Na tyle poprawiło to stan materialny parafii, informuje Liber beneficiorum Jana Łaskiego, że na początku XVI w. przy drewnianym kościele oprócz proboszcza pracował wikariusz i sługa kościelny, obaj utrzymywani z plebańskiego stołu. Obecny kościół ufundował w 1778 r. miejscowy dziedzic, kasztelan kruszwicki Józef Głębocki – czytamy w opracowaniu ks. kan. dr Pawła Staniszewskiego.

Następnie świątynia została odnowiona i ozdobiona, a miało to miejsce w latach 1868-1870. Z kolei przed II Wojną Światową w roku 1935 przeprowadzono remont konstrukcji dachu.

- W 2000 r., głównie dzięki wsparciu parafian, osób prywatnych oraz wielu firm i instytucji, przeprowadzono kompleksowy remont drewnianej świątyni. Odnowiony kościół poświęcił 4 XII 2000 r. biskup łowicki Alojzy Orszulik SAC – przypomina ks. kan. dr Paweł Staniszewski.

Kościół to drewniana konstrukcja modrzewiowa o konstrukcji zrębowej. Jest przykryty dwuspadowym dachem krytym gontem, z hełmem nad kruchtą. 

Na dachu znajduje się wieżyczka na sygnaturkę. Świątynia jest orientowana, jednonawowa, o węższym i niższym prezbiterium, zbudowanym na planie prostokąta. 

- Do kościoła przylega murowana zakrystia. W ołtarzu głównym znajduje się najstarszy zabytek, późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, z początku XV w., zasłaniana obrazem św. Józefa z drugiej połowy XVIII w. W dwóch ołtarzach bocznych znajdują się obrazy z przełomu XVIII i XIX w., przedstawiające: Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny oraz św. Barbarę. Uwagę zwracają także chrzcielnica i kropielnica z XVIII w., ambona, stacje Drogi Krzyżowej z końca XIX w., neobarokowy krzyż z XIX w., neogotycka monstrancja z końca XIX w. i neobarokowy kielich z 1885 r. Przed wejściem do świątyni stoi czworoboczna, drewniana dzwonnica, pochodząca z XVIII w – wylicza duszpasterz w swoim opracowaniu.

Z kolei kutnowscy regionaliści z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej przytaczają ciekawe informacje dotyczące tego miejsca. Podobno w kaplicy, która znajdowała się kiedyś w miejscu kościoła, w 1410 r. zatrzymał się i modlił w drodze na Grunwald król Władysław Jagiełło.

- W kościele w Pleckiej Dąbrowie brał ślub aktor Cezary Pazura ze swoją drugą żoną – Weroniką. On także w dużej mierze przyczynił się do wyremontowania świątyni w 2000 r. Wszystko to za sprawą długoletniej przyjaźni z proboszczem – dodaje TPZK.

To nie wszystkie ciekawe informacje dotyczące kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pleckiej Dąbrowie, więcej znajdziesz na zdjęciach znajdujących się w galerii.

Poniżej nasze relacje z pozostałych ciekawych miejsc z Kutna i okolic:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy