reklama
reklama

W Kutnie i okolicach: Zniszczenia i butelki po alkoholu w opuszczonym majątku. Co czeka to miejsce? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaWracamy z naszą serią w której przybliżamy Wam mniej lub bardziej znane zabytki i inne ciekawe miejsce z Kutna i regionu. Tym razem odwiedzamy gminę Nowe Ostrowy, konkretnie miejscowość Grochów i znajdujący się tam dwór. Budynek i otaczający go park są opuszczone i zaniedbane, ale jest szansa, że to miejsce wkrótce zyska nowy blask.
reklama

Dwór w Grochowie jak wspomnieliśmy obecnie jest opuszczony. Dostęp do budynku jest raczej swobodny. Wewnątrz widać to doskonale – puste butelki po alkoholu dowodzą, że to miejsce odwiedzane jest nie tylko przez pasjonatów starych budynków, ale także przez osoby zainteresowane innymi wrażeniami. W środku niestety nie brakuje zniszczeń, wartościowe przedmioty zostały rozkradzione.

Po budynku i otaczającym go parku oprowadził nas jeden z okolicznych mieszkańców, który dobrze zna to miejsce i sporo nam o nim opowiedział.

reklama

Powstanie dworu datuje się na lata 1879-1880. Obecny budynek powstał najprawdopodobniej z inicjatywy Adama Michała Ostrowskiego, a projektował go Kornel Gabrielski.

Dwór, podobnie jak wiele podobnych majątków, przez lata przechodził z rąk do rąk. Trafił do dziedziczki Heleny Markiewicz, był sprzedany Adolfowi Wolskiemu, a w 1922 roku na licytacji kupił go baron Jerzy Ike-Duninowski.

W 1927 r. Ike-Duninowski sprzedał Konstantemu Władysławowi Stefanowi Rembielińskiemu działkę gruntu o powierzchni 4 ha 3991 m kw.

- Po wybuchu II wojny światowej rodzina Ike-Duninowskich przeniosła się do majątku w Borucinku (ob. kujawsko-pomorskie). Elise zmarła tam 24 grudnia 1940 r. w wieku 68 lat. Jerzy Ike-Duninowski zmarł 5 marca 1941 r. w wieku 72 lat – podaje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

reklama

W 1946 r. majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa. Do końca XX w. we dworze funkcjonowała szkoła podstawowa. Później pełnił on funkcje mieszkalne. Był własnością prywatną.

Odpowiadając na tytułowe pytanie „jaka przyszłość czeka to miejsce” musimy szczerze stwierdzić – w tej chwili nie wiemy, ale postaramy się dowiedzieć. Ustaliliśmy, że od krótkiego czasu majątek jest własnością gminy Nowe Ostrowy. Zapytaliśmy urząd o to, jakie ma plany wobec tego budynku i otaczającego go parku. O odpowiedzi poinformujemy.

reklama

Charakterystykę zespołu szczegółowo opisuje TPZK. Dwór nawiązuje do neorenesansu berlińskiego, którego cechy częściowo zatarły się przez liczne remonty. 

- Jest to murowany z cegły, otynkowany i podpiwniczony budynek. Został wzniesiony na planie nieregularnego, wydłużonego prostokąta. Składa się z dwóch części – parterowej z mieszkalnym poddaszem i piętrowej, którą od frontu i od strony parku wieńczą trójkątne szczyty. Bryłę dworu ozdabiają wysunięte sionki umieszczone w elewacjach bocznych, półowalny występ na froncie oraz ganek osadzony na styku części parterowej i piętrowej. Na parterowej części elewacji ogrodowej znajduje się otwarty taras ze schodami – wyliczają kutnowscy regionaliści.

Narożne elewacje posiadają lizeny z płycinami. Budynek nakryty jest dachem dwuspadowym z papy. Układ wnętrz dworu jest dwutraktowy.

Dwór otaczają pozostałości parku, którego założenie datuje się na pierwszą połowę XIX wieku. Można było tam znaleźć klomby, alejki, szpalery drzew i ogród warzywny. 

- Niestety nie przetrwały one powojennej dewastacji. Nie zachowały się także zbiorniki wodne. W drzewostanie zachowały się cenne drzewa, m.in. dąb szypułkowy uznany za pomnik przyrody, platan klonolistny, lipy, graby – dodaje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Poniżej nasze relacje z pozostałych ciekawych miejsc z Kutna i okolic:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama