reklama
reklama

W Kutnie i okolicach: Zachwycający Zamek w Oporowie w zimowej scenerii [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Odwiedzamy kolejne miejsce naszego regionu. Tę perełkę powiatu kutnowskiego zna każdy, dlatego celowo wizytę tam odkładaliśmy w czasie, by wybrać idealny moment. A ten nadszedł za sprawą zimy i śniegu, dzięki czemu Zamek w Oporowie wygląda jeszcze piękniej, niż zazwyczaj.
reklama

Oporowski Zamek i otaczające go tereny w zimowej scenerii wyglądają niezwykle klimatycznie. Uwagę przyciąga nie tylko kontrastujący z barwą śniegu budynek, ale także np. skuta lodem fosa. Jeśli szukacie idealnego miejsca na zimowe spacery lub sesję zdjęciową z tą jedyną w swoim rodzaju porą roku w tle to śmiało możemy polecić wam Oporów!

Jak zawsze przy naszych wizytach w ciekawych miejscach naszego regionu przybliżamy Wam nieco ich historię, dlatego tym razem nie zamierzamy robić wyjątku, chociaż to tylko kronikarski obowiązek – Zamek w Oporowie jest miejscem doskonale znanym wszystkim pasjonatom historii z naszych okolic.

Oporów historycznie mocno związany jest z ziemią łęczycką. Pierwsze wzmianki historyczne o tym miejscu pojawiają się w XIV wieku. Oporów był wówczas siedzibą Oporowskich.

-  Przed 1424 r. uzyskał prawa miejskie, które utracił w końcu XVIII w. Rezydencję rodową – zamek zbudował arcybiskup Władysław Oporowski, syn Mikołaja wojewody łęczyckiego, właściciel dóbr oporowskich w latach 1428-1453. Na początku XVII w. dziedzictwo przejęła rodzina Tarnowskich herbu Rola, w XVIII w. dobra wraz z zamkiem należały do Sołłohubów. W XIX w. Oporów kilkakrotnie sprzedawany był kolejno własnością Korzeniowskich, Pociejów, Oborskich, Orsettich, a od 1932 r. Karskich – opisuje strona internetowa Muzeum Zamku w Oporowie.

Zamek powstał około 1440 roku. To mała późnogotycka budowla obronna. Znajduje się na wyspie, otacza ją wspomniana już fosa. Zamek jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych na ziemiach polskich.

- Zabudowa skupiona wokół czworobocznego dziedzińca składa się z domu mieszkalnego, wieży, baszty z kaplicą, połączonych murem obronnym. Remonty wykonane w XVII, XVIII i XIX wieku spowodowały tylko niewielkie przeróbki. Pozostały po nich barokowe otwory okienne na piętrze, klasycystyczne sztukaterie, parkiety i przebudowana w XVIII i XIX w. część bramna. Z około 1840 r. pochodzi przybudówka na dziedzińcu, tzw. „Kredens” oraz neogotycki portal bramy wjazdowej i taras przed mostem. Zamek otacza krajobrazowy park założony w 1. poł. XIX w., w którym czytelne jest wcześniejsze założenie XVII-wiecznego ogrodu – opisuje wspomniane wcześniej źródło.

Gruntowne prace konserwatorskie wykonane w latach 1962-1965 usunęły część przebudowy z XIX w., przywróciły pierwotną sylwetkę dachów i ganek komunikacyjny domu mieszkalnego. Spod tynków odsłonięto gotyckie portale i okna oraz drewniane, polichromowane stropy.

- Zamek od 1949 r. mieści muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Tworzą ją dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego prezentujące kulturę szlachecką. Zbiory zawierają dzieła sztuki z różnych epok, od XVI do pocz. XX. – obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego. Pochodzą one z przekazów, darów i zakupów. Nieliczne tylko eksponaty związane są z historią zamku. Należą do nich portrety rodziny Sołłohubów z XVIII w., lustra z żardinierami z pocz. XIX w., pistolety pojedynkowe z XVIII i XIX w. oraz naczynia fajansowe angielskie z Shelton XIX w – podaje zamekoporow.pl.

Zachęcamy do odwiedzenia Zamku w Oporowie, a wcześniej do obejrzenia galerii z naszej wizyty w tym miejscu (zdjęcia wykonane w środę 14 grudnia).

Z kolei poniżej nasze relacje z pozostałych ciekawych miejsc z Kutna i okolic:

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama