Reklama

Reklama

Nowe metody badań na kutnowskiej pediatrii. Diagnoza szybka i skuteczna jak nigdy wcześniej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Takie badania w szpitalach powiatowych nie są codziennością, lecz od niedawna można je wykonać na Oddziale Pediatrycznym Kutnowskiego Szpitala Samorządowego. Mowa o USG płuc, nowej metodzie badań, dzięki której diagnostyka infekcji układu oddechowego u dziecka staje się o wiele prostsza i skuteczniejsza.

Reklama

Aparat USG trafił do kutnowskiego szpitala w styczniu, razem z wideolaryngoskopem. Sprzęt został zakupiony przez Powiat Kutnowski na potrzeby SOR. Nowe nabytki kosztowały 171 071,70 zł, z czego dofinansowanie wysiosło aż 170 tys. zł. Aparat USG to ogromne udogonienie zarówno dla zespołu medycznego, jak i dla samych pacjentów, o czym przekonuje dr n. med. Joanna Świdrowska–Jaros, ordynator Oddziału Pediatrycznego KSS. 

- Służy nam przede wszystkim do diagnostyki infekcji układu oddechowego, czyli zapaleń oskrzeli, zapaleń płuc. Wóczas bardzo wspomagamy się badaniem ultrasonograficznym płuc i możemy zróznicować, czy infekcja ma charakter wirusowy, czy bakteryjny - tłumaczy dr Świdrowska-Jaros - Każde dziecko, które trafia do oddziału pediatrycznego z infekcją układu oddechowego, ma wykonane badanie USG płuc. Mało tego, minimalizujemy wykonywanie klasycznych zdjęć rentgenowskich, bo bardzo często zastępujemy je samym badaniem USG, które jest bardzo bezpieczne i możemy je powtarzać w ciągu jednej hospitalizacji. Jest to więc korzystne z punktu widzenia pacjenta pediatrycznego - zapewnia ordynator oddziału.  

Ultrasonografia płuc jest jeszcze mało rozpowszechnioną, nową metodą obrazowania opłucnej i obwodowych części miąższu płuc przylegających do ściany klatki piersiowej. Jest to metoda nieinwazyjna, niebolesna, nieszkodliwa i nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta.

Nowy sprzęt, który trafił do kutnowskiej placówki pozwala również na wykonanie badań USG układu ruchu, stawów obwodowych i USG przezcięmiożkowego w określonych sytuacjach.

Przypomnijmy, że Oddział Pediatryczny zajmuje się leczeniem i diagnostyką pacjentów od okresu niemowlęcego do 18 roku życia i ma profil ogólnopediatryczny. Obecna ordynator objęła stanowiwsko 27 sieprnia 2021 r.

Dr n. med. Joanna Świdrowska–Jaros ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego w Warszawie. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w kraju i za granicą odbywając staż na Uniwersytecie Medycznym w Rydze (Łotwa) i w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. Św. Anny w Warszawie. Specjalizację w ramach rezydentury z pediatrii odbywała w Klinice Kardiologii i Reumatologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii im. M. Konopnickiej Centralnego Szpitala Klinicznego w Łodzi. W 2016r. uzyskała z wyróżnieniem tytuł doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy