reklama
reklama

Wyjątkowe miejsce niedaleko Kutna otwarte. Jakie atrakcje tam na was czekają? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOd pewnego czasu po kilkumiesięcznej przerwie zwiedzający ponownie mogą odwiedzać Skansen w Maurzycach. To wyjątkowe miejsce od Kutna dzieli około pół godziny jazdy samochodem. Skansen warto rozważyć także jako cel wycieczki rowerowej. Czeka nas tam jedyna w swoim rodzaju podróż w czasie. Niedawno zakończono także inwestycję, której celem było usunięcie skutków bardzo silnego wiatru.
reklama

Skansen w Maurzycach otwarty

Zwiedzający mogą odwiedzać Maurzyce od 1 kwietnia.

- Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach gromadzi zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego (obszar współczesnych powiatów łowickiego i skierniewickiego). Położony jest w odległości ok. 7 km od Łowicza, przy trasie Warszawa – Poznań. Do zwiedzania został udostępniony w połowie lat 80. Obecnie znajduje się tu ponad 40 obiektów, datowanych w większości na II poł. XIX i I poł. XX w. Ich rozmieszczenie ukazuje dwa historyczne układy przestrzenne łowickiej wsi: tzw. starą wieś – owalnicę z centralnym placem wioskowym, występującą w XIX w. oraz tzw. nową wieś – pouwłaszczeniową ulicówkę – opisują pracownicy Muzeum w Łowiczu.

reklama

W skansenie znajdziemy małą architekturę – kapliczki, studnie i przydrożne krzyże. Zobaczycie, jak kiedyś wyglądały wnętrza domostw. Są budynki rzemieślnicze i ochrony przeciwpożarowej (rekonstrukcja strażnicy ze Złakowa Borowego, bróg z ekspozycją sprzętu strażackiego).

Co ciekawe na teren skansenu trafił zespół sakralny z Wysokienic złożony z drewnianej, jednonawowej świątyni datowanej na 1758 r. oraz dzwonnicy z 1774 r.

Skansen w Maurzycach: w sezonie organizowane są imprezy

- Kościół pod wezwaniem św. Marcina, fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Adama Komorowskiego, wzniesiony został w stylu barokowym. Posiada dach kryty gontem z wieżyczką z sygnaturką oraz zachowany oryginalny wystrój wnętrza złożony m.in. z ołtarzy, ambony i chrzcielnicy. Obok świątyni zlokalizowano budynek plebanii z Pszczonowa z przeł. XIX/XX w. Translokacja i renowacja obiektów była współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – dodają pracownicy Muzeum.

reklama

W galerii znajdziesz zdjęcia Skansenu, w tym fotografie z drona autorstwa Z Łowickiego Nieba.

Obiekt cieszy się sporym zainteresowaniem turystów i zna go z pewnością niejeden pasjonat historii z Kutna i powiatu. Sezon powoli się rozkręca, więc już można spodziewać się organizowania tam różnych imprez. Majówka w Skansenie, Niedziela w Skansenie to tylko część z nich. 

Ciekawą inicjatywą są żniwa. W ich trakcie odbywają się zajęcia edukacyjne, prezentacje rękodzieła i występy zespół folklorystycznych.

reklama

Łowicki Park Etnograficzny jest czynny w godzinach:

  • 01.04 - 30.04 i 01.10 - 31.10 czynny codziennie w godz. 10.00 - 17.00, od godz. 17.00 do 19.00 zwiedzanie obiektów tylko z zewnątrz (obowiązuje bilet spacerowy)
  • 01.05 - 30.09 - czynny codziennie w godz. 10.00 - 18.00, od godz. 18.00 do 19.00 zwiedzanie obiektów tylko z zewnątrz (obowiązuje bilet spacerowy)
 

W skansenie niedawno zakończono renowację budynków, które uległy znacznym uszkodzeniom w wyniku załamania pogody. O szczegółach na poniższym wideo mówi dyrektor Muzeum w Łowiczu i Starosta Łowicki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama