Reklama

Czym są studia licencjackie?

Opublikowano:
Autor:

Czym są studia licencjackie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Polsce istnieje możliwość kształcenia się na jednolitych studiach magisterskich lub na studiach dwustopniowych, z których pierwszy stopień stanowią studia licencjackie. Po ich ukończeniu, napisaniu pracy licencjackiej oraz obronieniu jej przed komisją, student uzyskuje tytuł zawodowy licencjata.

Forma kształcenia pomaturalnego

Studia licencjackie to studia pierwszego stopnia, równorzędne dla studiów inżynierskich. Na studia te przyjmowani są wyłącznie kandydaci posiadający świadectwo dojrzałości, czyli po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu matury. Trwają one 3 lata i kończą się uzyskaniem kwalifikacji pierwszego stopnia, którą należy rozumieć jako zawodowy tytuł licencjata. Licencjat ma prawo kontynuować naukę na studiach wyższych II stopnia magisterskich, niekoniecznie zgodnych z kierunkiem, w którym zdał egzamin licencjacki.

W świetle ustawy Polska Klasyfikacja Edukacji, w skrócie PKE, absolwent studiów pierwszego stopnia, po obronie pracy dyplomowej, zdobywa wykształcenie wyższe zawodowe. Nie ma więc tytułu naukowego, którym jest magister. Studia licencjackie muszą trwać co najmniej sześć semestrów.

Po co studia licencjackie?

Głównym zadaniem studiów licencjackich jest przygotowanie studenta do zdobycia uprawnień zawodowych w konkretnej branży. Po ukończeniu pierwszego stopnia studiów wyższych nie ma obowiązku kontynuowania studiów na studiach II stopnia i obrona pracy magisterskiej. Można pozostać licencjatem i z powodzeniem realizować swoją karierę zawodową, np. w zakresie pielęgniarstwa.

Nie można traktować studiów licencjackich jako krótszej drogi do zdobycia wykształcenia wyższego, równorzędnego dla magistra. Najprościej rzecz ujmując, można powiedzieć, że są to studia zawodowe. Słuchacz studiów licencjackich uczestniczy w większej liczbie zajęć dydaktycznych i ma mniej przedmiotów teoretycznych niż student studiów magisterskich. Zdecydowana większość kierunków, z których można skorzystać na prywatnych uczelniach wyższych, kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE