Reklama

Darmowa pomoc prawna: ponad tysiąc spraw w 2018 roku

Opublikowano:
Autor:

Darmowa pomoc prawna: ponad tysiąc spraw w 2018 roku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W całej Polsce funkcjonuje 1500 punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Wsparcie mogą znaleźć w nich wszyscy obywatele, również naszego powiatu, na którego mapie znajdują się 4 takie miejsca. Z jakiego rodzaju porad prawnych najczęściej korzystają i jak dużą „popularnością” cieszą się u nas?

Powiat Kutnowski uruchomił punkty świadczące usługi z zakresu darmowej pomocy prawnej dla obywateli. Dwa z nich znajdują się w Kutnie - w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Królowej Jadwigi oraz w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie przy ul. Krzywoustego. Po jednym zlokalizowano w Krośniewicach i Żychlinie. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Kutnie:

- Zadanie polegające na prowadzeniu punktów nieodpłatnej pomocy prawnej jest zadaniem zleconym z zakresu administracji rządowej, na które powiat otrzymuje dotację celową na podstawie decyzji Wojewody Łódzkiego. W 2018 r. wysokość tej dotacji wyniosła 250 416 zł - informuje powiat.

Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu wizyty, z zastrzeżeniem, że w pierwszej kolejności obsługiwane będą osoby zapisane. Taka pomoc przysługuje osobom uprawnionym, które nie są w stanie opłacić radcy prawnego czy adwokata. Jak pokazują statystyki, w naszym powiecie takich osób nie brakuje. W 2018 roku z nieodpłatnej pomocy prawnej w 4 punktach prowadzonych przez powiat kutnowski skorzystały łącznie 1 154 osoby.

A ilu mieszkańców otrzymało pomoc prawną od początku tego roku do połowy lutego? W punkcie przy ul. Królowej Jadwigi było to 36 osób. Prawnicy w powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie pomogli 53 osobom. Za udzielanie porad prawnych w Krośniewicach i Żychlinie odpowiedzialne jest Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne „JA-TY-MY” z siedzibą w Łodzi. Do połowy lutego z jego pomocy skorzystało łącznie 29 osób, w tym 16 osobom z Krośniewic.

W samym styczniu krośniewiczanie korzystali z:

  • pomocy w zakresie prawa cywilnego - 3 osoby
  • pomocy w zakresie prawa rodzinnego - 2 osoby
  • pomocy w zakresie prawa pracy - 1 osoba
  • pomocy w zakresie prawa ubezpieczeń społecznych, prawa do opieki zdrowotnej - 2 osoby
  • pomocy w zakresie prawa administracyjnego (z wyłączeniem podatkowego) - 1 osoba
  • pomocy w zakresie prawa karnego - 3 osoby

Punkt w Żychlinie przyjął natomiast 13 osób. W samym styczniu mieszkańcy gminy zgłaszali się z problemami z zakresu:

  • prawa cywilnego - 2 osoby
  • prawa karnego - 1 osoba

Starostwo Powiatowe w Kutnie na ten rok otrzyma większą dotację na prowadzenie punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Kwota na 2019 r. wynosi bowiem 264 000 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE