reklama
reklama

Darmowe badania dla kobiet w ciąży: teraz bez ograniczeń! Zobacz, gdzie zrobić je w naszym regionie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/Freepik

Darmowe badania dla kobiet w ciąży: teraz bez ograniczeń! Zobacz, gdzie zrobić je w naszym regionie - Zdjęcie główne

Darmowe badania dla kobiet w ciąży: teraz bez ograniczeń! Zobacz, gdzie zrobić je w naszym regionie | foto poglądowe/Freepik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaZniesiono ograniczenia wiekowe na badania prenatalne w ramach programu finansowanego przez NFZ. Od 5 czerwca mogą z niego skorzystać kobiety powyżej 35. roku życia. W regionie łódzkim działa obecnie 11 nowoczesnych poradni, gdzie przeprowadzane są badania umożliwiające wykrycie najpoważniejszych wad wrodzonych płodu.
reklama

Badania prenatalne na NFZ

Badania prenatalne są to badania diagnostyczne dziecka w życiu płodowym, które są wykonywane przed porodem. Pozwalają na wczesne wykrycie chorób lub wad u dzieci w okresie prenatalnym. Jest to o tyle istotne, że leczenie niektórych z nich można rozpocząć już w życiu płodowym lub przygotować się do odpowiedniej terapii, gdy dziecko się urodzi. Badania prenatalne umożliwiają rozpoznanie m.in.: zespołu Downa, zespołu Turnera, zespołu Edwardsa, zespołu Klinefeltera, Fenyloketonurii, Hemofilii,, Mukowiscydozy, wrodzonej łamliwości kości, rdzeniowego zaniku mięśni, dystrofii mięśniowej.
 

- W Polsce systematycznie rośnie średni wiek kobiet rodzących. Późne ciąże stanowią dziś 8–10% ogólnej liczby porodów. Niestety wraz z wiekiem wzrasta znacząco ryzyko wystąpienia patologii płodu, a każdy taki przypadek wymaga sprawdzenia za pomocą badań genetycznych. Część z wad możliwa jest do rozpoznania we wczesnym okresie ciąży (I i II trymestr). Wady wrodzone stanowią problem medyczny, ale również rodzinny i społeczny. Są przyczyną poronień, zgonów niemowląt i niepełnosprawności u dzieci - mówi Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego NFZ. 

reklama

Stwierdza się je u 2-4% żywo urodzonych noworodków, z czego około 30% ma podłoże genetyczne, pozostałe zaś wynikają z czynników środowiskowych, mieszanych lub są idiopatyczne. Część z tych wad dzięki diagnostyce obrazowej i biochemicznej możliwa jest do rozpoznania we wczesnym okresie ciąży (I i II trymestr ciąży). W przypadku, gdy następuje podejrzenie wady wskazane jest wykonanie testu biochemicznego i badania USG w celu oszacowania ryzyka wystąpienia aberracji chromosomalnej. Każdy przypadek stwierdzonej patologii wymaga weryfikacji za pomocą genetycznych badań

reklama

Kiedy należy wykonać badania?

Priorytetowe badania prenatalne należy wykonać:

na etapie poradnictwo i badania biochemiczne – pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży,
na etapie poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych:
- w I trymestrze – pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży,
- w II trymestrze – pomiędzy 18 a 22 tygodniem i 6 dniem ciąży.
Rodzaje badań prenatalnych w programie NFZ

W ramach programu kobieta ciężarna:

wykona badania nieinwazyjne, tj.:
USG płodu wykonywane pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży oraz 18 a 22 (+ 6dni)
badania biochemiczne wykonywane w zależności od wieku ciąży - PAPP-A, free-β -hCG, AFP, Estriol
w przypadku konieczności pogłębionej diagnostyki:
uzyska poradę genetyczną
wykona badania cytogenetyczne
otrzyma skierowanie na pobranie materiału do badań genetycznych w drodze amniopunkcji, biopsji trofoblastu lub kordocentezy pod kontrolą USG (po wyrażeniu zgody na ich wykonanie).

reklama

Jak wejść do programu badań prenatalnych na NFZ?

Wystarczy zgłosić się do poradni ginekologiczno-położniczej, która realizuje program. Wystarczy mieć:

- skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę lub z wcześniejszego etapu programu
- wyniki badań
- dokument tożsamości.
- Skierowanie na badania wystawia lekarz, który prowadzi ciążę. Musi ono zawierać  informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach.

reklama

Do etapu poradnictwa i badań genetycznych oraz pobrania materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu lub kordocenteza) potrzebne jest skierowanie z informacją o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości. Trzeba do niego dołączyć również wyniki badań, które potwierdzają zasadność skierowania. Wystawia je lekarz który prowadzi ciążę lub lekarz z etapu poradnictwo i badania biochemiczne lub poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych.

Badania prenatalne w Łódzkiem

W Łódzkiem w 2023 r. zwiększono liczbę placówek, w których można skorzystać z badań prenatalnych z 7 do 11.  Listę placówek znajdziecie tutaj - KLIK.  

Ile kobiet zbadało się w Łódzkiem?

W 2023 w grupie wiekowej poniżej 35 roku życia z badań prenatalnych skorzystało 2 208 kobiet, natomiast w grupie wiekowej powyżej 35 roku życia z badań prenatalnych skorzystało 2 208 kobiet. Za badania prenatalne ŁOW NFZ  w 2023 roku zapłacił  5 598 281 zł. Z badań skorzystało 5 291 kobiet.

W 2024 r. od stycznia do kwietnia w grupie wiekowej poniżej 35 roku życia życia z badań prenatalnych skorzystały 992 kobiety, natomiast w grupie wiekowej powyżej 35 roku życia 1 357 .

Koszt wykonanych badań to 2 029 294 zł.

Łączna liczba przebadanych kobiet wynosi 2 349.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama