Reklama

Do naszego powiatu zawita Kinobus. W jakim celu?

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już w najbliższy weekend w powiecie kutnowskim, ale również w Łęczycy, Gostyninie, czy Łowiczu, pojawi się Kinobus. Jego pasażerowie odwiedzą niemal wszystkie działające w regionie stałe kina, będą też szukać śladów po wielu innych, już nieistniejących. Jak przebiegać będzie wizyta Kinobusa? Gdzie i kiedy dokładnie będzie można go spotkać?

Jak mówią sami organizatorzy, Kinobus to festiwal filmowy, a zarazem kulturo- i krajoznawczy. To pokazy filmów, poznawanie walorów turystycznych i kulinarnych Polski, a nade wszystko przywracanie pamięci o miejscach, które niegdyś żyły sztuką filmową, i ludziach, którzy te miejsca tworzyli. Kinobus to sojusz kina, lokalnej kultury filmowej, edukacji i turystyki.

Organizatorem Kinobusu jest Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison z Krakowa, która prowadzi Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika i DKF Rozpięci. Projekt finansowo wspiera Polski Instytutu Sztuki Filmowej. Pomysłodawcą, autorem tras i pilotem Kinobusu jest Maciej Gil.

Pasażerki i pasażerowie autokaru zwanego Kinobusem to osoby, które w niebanalny sposób chcą spędzić kilka dni, poznając wybrany region kraju z niecodziennej perspektywy. Część z nich to osoby zawodowo związane z branżą filmową i kinową, a także dziennikarze i pracownicy naukowi wyższych uczelni.

Przyjeżdżając do kin lub miejsc, gdzie kina niegdyś działały, twórcy projektu chcą poznać ich historię, dlatego próbują dotrzeć do materiałów archiwalnych, opracowań, pamiątek (afisze, bilety, zdjęcia itp.), a nade wszystko do ludzi, którzy w nich pracowali, by wysłuchać ich historii.

- Mamy nadzieję na wiele kolejnych takich spotkań. Czasami spotykają nas niespodzianki: gospodarze odwiedzanych miejsc czymś nas częstują, obdarowują, ale zawsze najistotniejsze są kinowe opowieści. Wszystko to nie byłoby możliwe bez pomocy miejscowych regionalistek i regionalistów, animatorek i animatorów kultury, pracowniczek i pracowników instytucji kultury, którym winni jesteśmy serdeczne podziekowania! - piszą organizatorzy.

Dotychczas Kinobus odwiedził województwa: podkarpackie (2015), zachodniopomorskie (2016), lubelskie (2017), świętokrzyskie (2018) i opolskie (2019). Za edycję lubelską organizatorzy otrzymali prestiżową Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii wydarzenie filmowe roku. W wyjątkowym 2020 roku Kinobus wyruszy niestandardowo – w sam środek Polski, by odwiedzić m.in. Gąbin, Gostynin, Krośniewice, Kutno, Łęczycę, Łowicz, Piątek, Płock i Żychlin.

Kinobus / Środek Polski 2020

ramowa marszruta

piątek, 25 września
Łowicz: spacer filmowo-kinowy, wizyta w kinie Fenix, prezentacja o słowackim Kinobusie

sobota, 26 września
Gąbin: wizyta w dawnym kinie
Płock: spacer filmowo-kinowy
Gostynin: wizyta w kinie Siemowit
Żychlin: wizyta w dawnym kinie
Łowicz: wizyta w kinie Fenix, projekcja filmu "Środek Europy" Stanisława Muchy

niedziela, 27 września
Piątek: wizyta w geograficznym środku Polski
Łęczyca: wizyta w kinie Górnik

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE