Reklama

Reklama

Dodatkowa kasa dla kutnowskiego szpitala. NFZ dopłaci za hospitalizację pacjentów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KCI

Dodatkowa kasa dla kutnowskiego szpitala. NFZ dopłaci za hospitalizację pacjentów - Zdjęcie główne

Dodatkowa kasa dla kutnowskiego szpitala. NFZ dopłaci za hospitalizację pacjentów | foto KCI

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już za dwa tygodnie wchodzą w życie zmiany, dzięki którym do szpitali trafić ma 200 mln zł. Dodatkowe środki przewidziane są również dla kutnowskiej placówki. Sprawę komentuje zastępca dyrektora KSS.

Reklama

Więcej środków dla szpitala. "Pomogą w utrzymaniu płynności finansowej"

 

Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za pobytu w szpitalu od pierwszego dnia. Dotychczas do trzeciego dnia hospitalizacji, rozliczanej wybraną Jednorodną Grupą Pacjentów, szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia hospitalizacji.

Ten mechanizm ogranicza sytuacje, w których pacjent jest hospitalizowany, a nie było to konieczne, ponieważ problem zdrowotny, z którym trafił do szpitala, mógł być rozwiązany w trybie ambulatoryjnym (świadczenie medyczne mogło być udzielone w AOS zamiast w warunkach szpitalnych).

Teraz stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu wzrosną. Ulepszony mechanizm zapewni więc, że placówka otrzyma dodatkowe fundusze, a dyrektorzy szpitali zyskają większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów.

- Statystycznie ok 95 procent środków finansowych szpitali, w tym naszego szpitala,  stanowią pieniądze z NFZ. Zmiany, które mają wejść w życie z początkiem lutego może nie odmienią diametralnie naszych finansów, ale na pewno w pewnym stopniu pomogą w utrzymaniu płynności finansowej placówki - mówi w rozmowie z KCI Bartosz Serenda, zastępca dyrektora do spraw komunikacji i jakości Kutnowskiego Szpitala Samorządowego. 

Stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za hospitalizację

 

Od lutego 2023 r. NFZ zwiększy stawkę za pierwsze dni hospitalizacji. Podwyżka będzie stopniowa.

W rezultacie:

za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50% pełnej stawki za hospitalizację
w kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17%, tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100%.
To rozwiązanie było oczekiwane przez dyrektorów szpitali.

– Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty – zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dzięki wyższym stawkom za hospitalizację do szpitali w ciągu roku trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł.

Zmiany w rozliczaniu hospitalizacji wejdą w życie od lutego 2023 r.

Pod koniec grudnia 2022 r. wydaliśmy specjalne instrukcje, które pozwalają szpitalom na uwzględnienie zmian w stawkach za hospitalizacje (rozliczane według JGP). Miesięczny bufor jest potrzebny na dostosowanie systemów szpitalnych do nowych stawek za hospitalizację. Placówki mają na to czas do końca stycznia 2023 r.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy