Dobre informacje dla odbiorców
Wprowadzenie tego udogodnienia możliwe jest dzięki licznikom zdalnego odczytu – korzysta z nich 87 procent klientów Energa-Operator. To stawia spółkę na pozycji krajowego lidera w tym obszarze. Inwestycja w inteligentne opomiarowanie stworzyła więc większe możliwości wychodzenia naprzeciw oczekiwaniom odbiorców energii, przynosząc korzyści zarówno im, jak i samemu dystrybutorowi.
Decyzja o zniesieniu opłat za udostępnianie danych pomiarowych wpisuje się w kierunek wyznaczany przez ustawodawstwo polskie oraz Unii Europejskiej, pozwalając odbiorcom w pełni korzystać z unijnego modelu rynku energii.
- Grupa Energa aktywnie wychodzi naprzeciw potrzebom klientów, w tym przypadku – odbiorców naszej kluczowej spółki, jaką jest Energa-Operator. Warto podkreślić, że w obliczu transformacji energetycznej udostępnienie darmowych danych pomiarowych jest dla odbiorcy energii elektrycznej nie tylko udogodnieniem. Otwiera też nowe możliwości, jak np. analizy dotyczące zużycia czy produkcji energii. Pozyskana w ten sposób wiedza ułatwi dobór taryfy czy dostosowanie zużycia do cen energii w odpowiednich porach dnia, a więc efektywnego czerpania korzyści np. z taryf dynamicznych. Darmowe dane pomiarowe pozwolą na bardziej świadome korzystanie z energii elektrycznej, co sprzyjać będzie zarówno oszczędnościom w budżetach gospodarstw domowych, jak też optymalizacji wydatków w przedsiębiorstwach – mówi Sławomir Staszak, prezes Zarządu Energi SA.
Dzięki pozyskanym danym klienci Energa-Operator będą mogli dostosowywać pobór energii do poziomu produkcji energii w danym momencie, na przykład w instalacjach fotowoltaicznych, czy też dobrać najwłaściwszy model przydomowego magazynu energii.
- Bezpłatny dostęp do danych pomiarowych pozwoli samorządom i podmiotom planującym tworzenie społeczności energetycznych na dokonywanie analiz biznesowych modeli przyszłych, jak i funkcjonujących już klastrów czy spółdzielni energetycznych. Indywidualnym odbiorcom ułatwi lepsze zarządzanie zużyciem energii, kreowanie właściwych zachowań prosumenckich, a w konsekwencji realne oszczędności. W połączeniu z taryfami dynamicznymi, które wkrótce wprowadzimy, stworzymy system zachęt dla nowych uczestników rynku, które jednocześnie wspierać będą lokalne bilansowanie przepływów energii – podkreśla Robert Świerzyński, prezes Energa-Operator.
Pozyskane dane mogą służyć jako podstawa do podejmowania świadomych decyzji dotyczących rozwoju lokalnej gospodarki w zakresie wytwarzania i konsumowania energii, co z kolei będzie miało wpływ na większą stabilizację sieci elektroenergetycznej.
Mniejszy przepływ energii w sieci poprzez stacje transformatorowe SN/nN pozwoli obniżyć techniczne straty sieciowe. Synchronizacja działań Energa-Operator, samorządów i wspólnot energetycznych przyczyni się do bilansowania przepływów energii.
Ponadto umożliwi spółce lepsze dostosowanie inwestycji związanych z rozbudową stacji i linii dystrybucyjnych do rzeczywistych potrzeb klientów.
Spółka do tej pory bezpłatnie udostępniała klientom, u których zamontowany jest licznik zdalnego odczytu, dane odczytowe w ujęciu godzinowym za pomocą aplikacji oraz portalu Mój Licznik. Jednak to nie zawsze spełniało potrzeby odbiorców, gdyż dla wielu modeli i aktywności prosumenckich ważne są odczyty w cyklach 15-minultowych, dostępne za darmo.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.