Dożynki gminy Krośniewice rozpoczęły się dziękczynną mszą święta odprawioną w kościele parafialnym w Krośniewicach. Po niej korowód przejechał do wsi Kopy.
Tam na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej odbyły się tradycyjne obrzędy dożynkowe i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Rolnikom dziękowała m.in. burmistrz gminy Krośniewice.
- Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni dla każdego rolnika. To odpoczynek i radość po ciężkiej pracy. Na ziemiach polskich mają one długą tradycję. Wieńce dożynkowe uosabiały zebrane plony i urodzaj, niesiono je do kościoła do poświęcenia. Pieśni śpiewane przy tej okazji mówiły o plonach i trudzie żniwiarza, wyrażały troskę o przyszłe urodzaje. Na przestrzeni wieków uroczystości dożynkowe zmieniały swój charakter. Tak dawniej jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb – mówiła burmistrz Krośniewic, Katarzyna Erdman.
W ramach części artystycznej zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Łódź, co było połączone z animacjami dla publiczności. Następnie na scenie pojawiła się Orkiestra Dęta z Krośniewic.
Przewidziano również koncerty zespołu BACIARY, kapeli Krośniewiacy, oraz duetu MałYzDużyM.
O godz. 20 ruszy zabawa taneczna z zespołem Rocco Band, która potrwa do godz. 23.
Organizatorzy przewidzieli także warsztaty rękodzielnicze, plac zabaw dla dzieci, stoiska wystawiennicze, handlowe i gastronomiczne, strefę Kół Gospodyń Wiejskich i inne atrakcje.
Starostami tegorocznych dożynek są Renata Błaszczyk i Tomasz Szymczak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.