2022 rok okazał się dla Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rekordowy pod kątem wysokości nakładów inwestycyjnych. Sporo działo się też w samej Podstrefie Kutno. Zakończono m.in. budowę magazynu wysokiego składowania dla KatoenNatie czy hali logistyczno-magazynowej Hillwood Polska. W kutnowskiej strefie inwestują też chociażby amerykańska firma NewlyWeds Foods, Kellog, Sonoco i EkoBud R. Liwiński.
ŁSSE podsumowuje, że w ubiegłym roku w Łódzkiej Strefie chętniej inwestowały polskie firmy. Pojawiło się ich aż 50, co stanowi 71 proc. spośród wszystkich.
Jedną z polskich firm, która zaplanowała swój rozwój w powiecie kutnowskim jest Krajowa Grupa Spożywcza S.A., która właśnie tutaj będzie zwiększała zdolności produkcyjne. Zaplanowano inwestycję na poziomie kilkuset milionów złotych.
- Krajowa Grupa Spożywa S.A. to największy, państwowy producent żywności w Polsce i jedyny podmiot o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa żywnościowego w kraju. Spółki Grupy Kapitałowej Krajowej Grupy Spożywczej S.A. i Odziały Krajowej Grupy Spożywczej S.A to podmioty niejednokrotnie z ponad 100-letnią tradycją na rynku, które dzisiaj z powodzeniem funkcjonują w wielu różnych segmentach i na różnych rynkach - czytamy na stronie Krajowej Grupy Spożywczej.
Grupa Kapitałowa Krajowej Grupy Spożywczej S.A. ciągle się rozwija, pozyskując nowe podmioty oraz wkraczając w kolejne segmenty działalności. Jej produkty trafiają zarówno do małych sklepów, jak i do największych sieci handlowych. Cieszą się zaufaniem renomowanych koncernów spożywczych, chemicznych i farmaceutycznych na całym świecie.
– Po raz pierwszy w historii Łódzkiej Strefy firmy w jednym roku zadeklarowały, że zainwestują ponad 5 miliardów złotych. To zasługa wielu czynników. Na pewno większej aktywności firm dużych i średnich, które dysponują większym kapitałem i udziałami w rynkach. Korzyściami jakie płyną z inwestycji z pomocą Polskiej Strefy Inwestycji. Lokowaniem kluczowych dla Polski inwestycji, jak projekt japońskiego producenta pomp ciepła firmy Daikin, która na lokalizację swojej największej fabryki w naszym regionie wybrała nasze tereny inwestycyjne pod Łodzią. Wbrew pozorom trudności jakie spowodowała najpierw pandemia, a później kryzys wywołany przez wojnę na Ukrainie były bodźcem dla wielu firm do szukania nowych kontraktów, rynków zbytu, dywersyfikacji produkcji, co także przyczyniło się do wspomnianego wyniku – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Największą inwestycję w naszym województwie w 2022 roku zapowiedział japoński producent pomp ciepła - firma Daikin. Zamierza w Ksawerowie pod Łodzią zbudować największą w organizacji i w tej części Europy fabrykę pomp ciepła, która pochłonie blisko 1,5 mld zł. Inwestor mówi o zatrudnieniu nawet 3 tys. osób.
Gdy podsumujemy statystykę nowych miejsc pracy, jakie powstaną dzięki inwestorom Łódzkiej SSE z 2022 roku widzimy, że liczba ta sięga 3,7 tysiąca nowych etatów, co daje najlepszy wynik wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych.
– 2022 był rokiem dynamicznych zmian, inwestowania w nowoczesne technologie, przyspieszania rewolucji 4.0 w przemyśle, w czym razem z naszymi startupami braliśmy aktywny udział. Był to rok wielu wyzwań z jakimi razem z przedsiębiorcami się mierzyliśmy. Uruchomiliśmy Re_Open UK, czyli największy w Polsce projekt wsparcia dla firm, które były obecne na rynku brytyjskim i ucierpiały po Brexicie. Dzięki niemu do polskich firm trafi ponad pół miliarda złotych pomocy. W odpowiedzi na zamknięcie wschodnich rynków ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie wystartowaliśmy z projektem Re_Enter, w którym rozwijamy wśród przedsiębiorców kompetencje eksportowe. Dostarczamy wiedzę, kontakty, dzielimy się doświadczeniami, inicjujemy networking, czyli oddajemy w ręce przedsiębiorców eksportowe know-how by mogli jak najszybciej i z powodzeniem zdobywać nowe rynki zbytu – mówi Agnieszka Sygiowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W 2022 roku w Łódzkiej SSE pojawiły się firmy z wielu branż, głównie produkcyjnych. Dominowały branże takie jak: metalowa, produkcja tektury, spożywcza, produkcja maszyn, chemiczna, magazynowanie i logistyka.
Info: ŁSSE/własne
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.