Reklama

Reklama

Duże inwestycje w gminie Żychlin pod znakiem zapytania. "Dotacje nie będą w stanie pokryć nawet 50 procent ich wartości"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay/Urząd Gminy Żychlin

Duże inwestycje w gminie Żychlin pod znakiem zapytania. "Dotacje nie będą w stanie pokryć nawet 50 procent ich wartości" - Zdjęcie główne

Duże inwestycje w gminie Żychlin pod znakiem zapytania. "Dotacje nie będą w stanie pokryć nawet 40 procent ich wartości" | foto pixabay/Urząd Gminy Żychlin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Inwestycje, które wkrótce miały się rozpocząć w gminie Żychlin, stoją pod dużym znakiem zapytania. Okazuje się, że na planowany remont dróg oraz budowę hali sportowej potrzebne będzie zdecydowanie więcej środków, niż pierwotnie zamierzano przeznaczyć na ten cel, a otrzymane dotacje nawet w połowie nie będą w stanie pokryć ich wartości. Jak na ostatniej sesji Rady Gminy mówił burmistrz Żychlina, sytuacja na rynku zmienia się bardzo dynamicznie, a wszystko przez kryzys i wzrost kosztów.

Reklama

Remont dróg w gminie Żychlin. Przetarg unieważniony 

W poniedziałek, 13 lutego ogłoszono przetarg na modernizację kilku dróg na terenie miasta i gminy Żychlin. Gmina otrzymała na ten cel promesę inwestycyjną z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład w wysokości 6,4 miliona złotych. Więcej o inwestycji przeczytasz W TYM MIEJSCU.

Jak wielokrotnie podkreślał urząd gminy, przeprowadzenie tych inwestycji jest niezbędne. Wyłonione do przebudowy drogi ciągle niszczeją, m.in. ze względu na stopień amortyzacji nawierzchni i podbudów dróg oraz systematyczny wzrost ilości transportu do rozwijających się tam zakładów przemysłowych.

- Inwestycja wpłynie na zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania ciągów komunikacyjnych, ułatwi prowadzenie działalności gospodarczych lokalnym firmom oraz podniesie atrakcyjność osiedleńczą miejscowości, co jest istotne z punktu widzenia wskaźnika demograficznego - wyjaśnia Urząd Gminy Żychlin.

Wszystko wskazuje jednak na to, że zadania nie da się tak łatwo zrealizować. Mówiono o tym podczas ostatniej sesji Rady Gminy Żychlin. 

- Niestety wstępne szacunki wskazują, że dotacje nie będą w stanie pokryć nawet 40, 50 procent wartości inwestycji. Najgorsza sytuacja jest z drogami, ponieważ koszty prac drogowych poszły bardzo w górę, w związku z czym kosztorys na przebudowę dróg wyniósł prawie 16 milionów złotych przy dotacji w wysokości 6,4 miliona złotych. Z tego powodu musiałem podjąć decyzję i w pewnym zakresie ograniczyć ilość kilometrażu - mówił burmistrz Grzegorz Ambroziak.

Dodatkowo sytuację utrudnia fakt, że niektóre z przeznaczonych do przebudowy dróg znajdują się w niedużej odległości od wyznaczonego obszaru Natura 2000. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody podejmowanie jakichkolwiek działań mogących negatywnie wpłynąć na obszary Natura 2000 jest zabronione. Inwestowanie na takich terenach jest możliwe w wyjątkowych sytuacjach, po spełnieniu odpowiednich warunków.

- To był dodatkowy element, który utrudniał w czasie i w kosztach wykonanie pewnych prac. Trzy drogi (przeznaczone do przebudowy) miały ponad kilometr. Drogi ponad kilometrowe wymagają uzyskania pełnej procedury z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. W związku z dużymi kosztami i chęcią uniknięcia wprowadzania procedury RDOŚ zmniejszyliśmy zakres drogowy poniżej kilometra na drodze Chochołów oraz na drodze Pasieka Sokołówek. Remont ul. Wagowej w Dobrzelinie ograniczyliśmy do części technologicznej, która obsługuje dwa zakłady pracy, które się tam znajdują, czyli około 310 metrów - dodał burmistrz Żychlina.

W minioną środę, 8 marca gmina podjęła decyzję o unieważnieniu przetargu, który miał wyłonić wykonawcę inwestycji. Żadna ze złożonych ofert nie zmieściła się w kwocie 7 milionów złotych, które zamierzano przeznaczyć na ten cel. Najtańsza z ofert oscylowała na poziomie ponad 14 milonów. Druga z nich nie zawierała natomiast prawidłowego formularza, dlatego też nie można było odczytać z niego danych.

Podobny los spotkał kolejną inwestycję, na którą Gmina Żychlin otrzymała rządowe dofinansowanie w wysokości 4 455 000 zł. W przetargu na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Żychlinie wpłynęły dwie oferty, każda znacząco przekraczająca limit 4 950 000 zł przeznaczonych przez gminę. Jedna w wysokości prawie 17 milionów złotych, druga niemal 10 milionów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy