Reklama

Duże zaostrzenie przepisów. Handlarze dopalaczami jak handlarze narkotykami

Opublikowano:
Autor:

Duże zaostrzenie przepisów. Handlarze dopalaczami jak handlarze narkotykami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W naszym powiecie, niestety, nie brakuje amatorów dopalaczy, jednak wkrótce wszystko może ulec znaczącej zmianie. Chodzi o nowe przepisy mówiące o tym, że osoby sprzedające dopalacze będą traktowane tak samo jak osoby sprzedające narkotyki – od wczoraj obowiązują przepisy, które mają ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych.

Wśród, głównie nastoletnich, mieszkańców naszego powiatu w ciągu ostatnich lat nie brakowało osób, które przygodę z dopalaczami kończyły na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i na szpitalnej sali. Zażycie środków psychoaktywnych wywoływało poważne zatrucia organizmu. Od początku tego roku do końca maja Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kutnie odnotowała 3 przypadki podejrzenia zatrucia.

- W okresie od początku roku do końca maja b.r. odnotowano 3 przypadki podejrzenia zatrucia środkami zastępczymi lub nowymi substancjami psychoaktywnymi, co w porównaniu do roku poprzedniego stanowi tendencję spadkową (w 2017 r. w tym samym okresie zarejestrowano 4 przypadki) - informował nas w czerwcu Kierownik Oddziału Higieny Komunalnej, Maciej Walczak.

Proceder wkrótce może zostać znacznie ukrócony. Nowela ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej zakłada penalizację posiadania tzw. dopalaczy. Za posiadanie ich znacznych ilości grozi do trzech lat więzienia, a za handel nimi nawet do 12 lat.

Po zmianach listy związków zakazanych mają stanowić załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ma to ułatwić ich aktualizację i w efekcie przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy. Zmieni się także samo ich definiowanie, by producenci groźnych substancji łatwo nie "wymykali się" poprzez drobne zmiany składu i nową nazwę.

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną. Do końca marca każdego roku Główny Inspektor Sanitarny będzie zobowiązany do sporządzenia raportu podsumowującego zgłoszenia z całej Polski, a placówki podejrzewające pacjenta o stosowanie dopalaczy będą musiały powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. Ustawa zakłada także utworzenie rejestru zgonów i zatruć spowodowanych przez dopalacze.

Przepisy zakładają zapewnienie takiego samego wsparcia osobom uzależnionym od dopalaczy jak od narkotyków – będą one mogły liczyć na leczenie, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE