reklama

Dywan do sypialni – jak wybrać?

Opublikowano:
Autor:

Dywan do sypialni – jak wybrać? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaJaka aranżacja sypialni ci bardziej odpowiada – z dywanem czy bez? A może lubisz wnętrza, w których na podłodze zastosowano miękką wykładzinę? W tym artykule podpowiadamy czym się kierować wybierając dywan do sypialni.

Sypialnie jest miejscem, w którym na ogół cenimy wizualne ciepło oraz wrażenie przytulności. Dlatego nawet jeśli w innych wnętrzach nie uwzględniliśmy zastosowania wykładziny lub dywanu, to zapewne w sypialni chętnie je zastosujemy. Miękki, przyjemny dla stóp dywan niewątpliwie uprzyjemni poranne wstawanie z łóżka zwłaszcza jesienno – zimową porą, w tym okresie przecież większość z nas potrzebuje więcej domowego komfortu, który zbilansuje negatywne emocje związane z nieprzyjazną pogodą. Dywan dodatkowo stanowi izolację cieplną, co jest szczególnie wskazane w mieszkaniach, w których podłoga zazwyczaj jest chłodna. Zwłaszcza w domach jednorodzinnych z ogrzewaniem zasilanym paliwem stałym poranki zimową porą mogą być dość chłodne, wtedy taki gruby puszysty dywan poprawia komfort termiczny stóp (zwłaszcza ranem, gdyż tuż po przebudzeniu na ogół mamy nieco obniżoną temperaturę ciała). Oczywiście na ogół nie stosuje się dywanu we wnętrzach, w których wykonane jest ogrzewanie podłogowe, dywan stanowiłby bowiem niepotrzebną dodatkową barierę izolacyjną utrudniając równomierne rozprowadzanie ciepła.

Luksus w sypialni

Sypialnia jest miejscem, w którym spędzamy czas nie tylko śpiąc, to także nasza prywatna kryjówka, w której każdego dnia regenerujemy ciało i umysł. Niewątpliwie warto dodać temu pomieszczeniu odrobiny luksusu – dywan sprawdzi się tutaj znakomicie. O ile w pozostałych wnętrzach niejednokrotnie nie pozwolimy sobie na dywan z bardziej wyszukanych materiałów, o tyle w sypialni na prawdę warto jest to zrobić. Oczywiście można uwzględnić typowy dywan wykonany z syntetycznych włókien, ale mamy do wyboru także inne bardziej ekskluzywne materiały takie jak wełna, bawełna, jedwab lub po prostu skóra. Naturalne materiały zastosowane w wyposażeniu sypialni wspierają pozytywny mikroklimat panujący we wnętrzu, co sprzyja prawidłowemu przebiegowi zdrowego snu – na przykład dywan wełniany reguluje wilgotność powietrza. W sypialni niewątpliwie najprzyjemniej będzie prezentować się niewielki, ale puszysty dywan z długim włosem – tego typu dywanów możemy szukać w sklepach pod nazwą "dywan shaggy". Oczywiście duży dywan lub wykładzina położona 'od ściany do ściany' także znakomicie się sprawdza, by nadać wnętrzu więcej ciepła i przytulności. Duży dywan na podłodze stanowi także dobrą dodatkową izolację akustyczną.

Dywan okrągły do sypialni, źródło: https://www.kochamydywany.pl/dywany-do-sypialni

Kolory i kształty w sypialni

Oczywiście każdy urządza swoje mieszkania według osobistych upodobań, ale ogólna zasada jest taka, że zazwyczaj w sypialni unika się odważnych, pobudzających zmysły kolorów. Stosuje się takie barwy i dekory, które sprzyjają wyciszeniu oddziałując kojąco na zmysły – popularne są na przykład ciepłe pastele. Czy dywan w sypialni zawsze musi mieć kształt czworoboku? Bynajmniej. W dużej sypialni z powodzeniem można uwzględnić okrągły dywan oddzielający łóżko od szafy bądź garderoby. Uwzględniając okrągły dywan w sypialni warto jedynie pamiętać, by pozostałe elementy wystroju, także chociaż w części nawiązywały do motywu koła. Dobierając dywan do sypialni oczywiście warto także eksperymentować z różną fakturą i splotem runa.

Zalety wełnianych dywanów

Dywany pojawiają się w bardzo wielu profesjonalnych aranżacjach sypialni. Jako dodatkowy, sporych rozmiarów element dekoracyjny pomagają nadać wnętrzom niepowtarzalny charakter. Mają także wiele zalet praktycznych. Szczególnie właśnie dywany wełniane są znakomitymi izolatorami ciepła, co sprawdza się w mieszkaniach, gdzie posadzka jest chłodna. Każdy przecież wie, że wełna doskonale chroni przed zimnem. Jednocześnie duży wełniany dywan jest dobrym izolatorem akustycznym, stanowi dodatkowe wygłuszenie wnętrza co sprzyja jakości słuchanej muzyki. Do bardzo docenianych zalet dywanów wełnianych należy także ich zdolność do pochłaniania i magazynowania wody. W praktyce oznacza to, że w okresach, gdy w powietrze w pomieszczeniu jest bardzo wilgotne, dywan pochłania część zawartej w nim wody wyrównując wilgotność powietrza. Z drugiej strony, gdy powietrze w pomieszczeniu staje się bardzo suche (np. poprzez uruchomienie instalacji grzewczej), dywan wełniany stopniowo uwalnia do powietrza zmagazynowaną wilgoć. Ten naturalny organiczny materiał pozytywnie wpływa na mikroklimat we wnętrzu. Ponadto dywan wełniany nie elektryzuje się (jest antyelektrostatyczny) oraz jest niepalny co sprzyja bezpieczeństwu.

Ogromny wybór dywanów wełnianych znajdziesz w sklepie internetowym KochamyDywany.pl.

Istotną zaletą dywanów wełnianych jest także ich trwałość. Wiele osób może być skłonnych do stwierdzenia, że wełna jako naturalny materiał jest nietrwała. Nic bardziej mylnego. Dywany wełniane są niepodatne na odkształcenia, zgniecenia runa, dzięki czemu dłużej zachowują ładny, pierwotny wygląd. Z powodzeniem mogą one znaleźć zastosowanie nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale także w gabinetach oraz firmowych biurach.

Co warto wiedzieć kupując dywan z wełny

Kupując dywan z wełny warto mieć świadomość kilku ich cech charakterystycznych. Jedną z nich jest fakt, że w pierwszych tygodniach użytkowania, nowy wełniany dywan zawsze intensywnie pyli, co może być kłopotliwe dla alergików – po tym okresie proces pylenia z czasem całkowicie ustaje. Kupując wełniany dywan warto pamiętać, że wełna ma swojego naturalnego wroga – mole, które mogą na prawdę nawet całkowicie zniszczyć dywan. Razem z zakupem dywanu warto zatem zaplanować sposób jego ochrony, na przykład kupując specjalny środek w spreju odstraszający szkodniki. Poszukując dywanu wełnianego warto skorzystać z oferty polskich producentów dywanów, tj Agnella lub Dywilan.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo