reklama
reklama

Dzieci z podstawówki kradły w kutnowskim markecie. Zrobiły to na zlecenie "opiekuna"?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/policja.gov

Dzieci z podstawówki kradły w kutnowskim markecie. Zrobiły to na zlecenie "opiekuna"? - Zdjęcie główne

Chłopcy z podstawówki kradli w kutnowskim markecie | foto poglądowe/policja.gov

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPraktycznie nie ma dnia, by w którymś z kutnowskich marketów nie dał o sobie znać jakiś amator cudzej własności. Sklepowych złodziei nie brakuje i okazuje się, że na kradzieży przyłapywane są nawet dzieci. Do takiego zdarzenia doszło chociażby w ubiegłym tygodniu, kiedy to ochroniarze ujęli dwóch chłopców z podstawówki, próbujących przywłaszczyć sobie słodycze. Sprawa ma jednak drugie dno, gdyż kradzieży tej dzieci dopuściły się najprawdopodobniej w ramach zadania zleconego w niebezpiecznej grze internetowej.
reklama

Zgłoszenie o nieletnich ujętych na próbie kradzieży w markecie Kaufland wpłynęło do kutnowskiej policji w ubiegły wtorek, 20 września. W rozmowie z KCI, kom. Edyta Machnik z KPP w Kutnie wyjaśnia, że sprawcami okazali się chłopcy w wieku 9 i 11 lat. Na ich celowniku znalazły się słodycze - każdy z chłopców próbował wynieść artykuły o wartości kilkanastu zł. Był to jeden z kilku przypadków kradzieży dokonanych przez małoletnich, które kutnowska policja odnotowała we wrześniu tego roku.  

reklama

Z uwagi na wiek zatrzymanych, sprawa może zostać skierowana do sądu rodzinnego. Decyzja jeszcze nie zapadła. Istotne w tej sprawie są jednak okoliczności zdarzenia. Jak się bowiem dowiadujemy, wszystko wskazuje na to, że próba kradzieży była elementem gry internetowej.

Najprawdopodobniej chodzi o "Niebieskiego wieloryba", czyli niebezpieczną zabawę, która po raz pierwszy pojawiła się w polskich mediach społecznościowych przed kilkoma laty. Polega ona wykonywaniu przez 50 dni zadań, które wymyśla mentor, a właściciwe manipulator, nazywany "opiekunem".

reklama

Polecenia wyznaczane przez niego mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje. Wśród zadań, poza oglądaniem filmów nieodpowiednich dla osób nieletnich, czy kradzieżami, często znajdują się samookaleczenia, a nawet samobójstwo. W Rosji, skąd przywędrowała gra, kilka osób, sprowokowanych przez "opiekunów", odebrało sobie życie. 

Kutnowska policja apeluje do rodziców o zainteresowanie się, w jaki sposób ich pociechy spędzają czas wolny, także w wirtualnym świecie, gdzie czeka na nie mnóstwo zagrożeń. Ponadto w przypadku przestępstwa lub wykroczenia, którego dopuściła się osoba nieletnia, sprawa może zostać skierowana do sądu rodzinnego.

reklama

Za kradzież lub przywłaszczenie cudzej rzeczy o wartości nieprzekraczającej 250 zł grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, co uregulowane jest w art. 119 Kodeksu cywilnego. Osoby nieletnie takich kar jednak nie ponoszą i podlegają przepisom ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. 

Zgodnie z art. 6 tej ustawy, sąd rodzinny może w takim przypadku:

1) udzielić upomnienia;

2) zobowiązać do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia;

reklama

3) ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna;

4) ustanowić nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo osoby godnej zaufania – udzielających poręczenia za nieletniego;

5) zastosować nadzór kuratora;

6) skierować do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją;

7) orzec zakaz prowadzenia pojazdów;

8) orzec przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego;

9) orzec umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w rodzinie zastępczej zawodowej, która ukończyła szkolenie przygotowujące do sprawowania opieki nad nieletnim;

10) orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym;

11) zastosować inne środki zastrzeżone w niniejszej ustawie do właściwości sądu rodzinnego, jak również zastosować środki przewidziane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, z wyłączeniem umieszczenia w rodzinie zastępczej spokrewnionej, rodzinie zastępczej niezawodowej, rodzinnym domu dziecka, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej i regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej”.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama