Reklama

Reklama

Dziecko w kutnowskim Oknie Życia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jak udało nam się dowiedzieć dziś w Oknie Życia w Kutnie znaleziono dziecko. To druga taka sytuacja w naszym mieście.

Reklama

Okno Życia w Kutnie powstało 30 listopada 2009 roku. Znajduje się w Domu Parafialnym prowadzonym przez Siostry Pasjonistki św. Pawła Od Krzyża.

- To okno ma służyć ratowaniu życia najmłodszych dzieci - mówił wtedy ks. prałat Stanisław Pisarek, ówczesny dziekan kutnowski. - Jeśli dzięki niemu uda się uratować choć jedno istnienie, dzieło będzie kompletne. Okno daje dzieciom szansę na to, by dorastały w miłości i zrozumieniu.

Dziś drugi raz w historii w Oknie znaleziono dziecko. Siostry zakonne nie komentują jednak tej sprawy. Z kolei kutnowska policja potwierdza, że otrzymała zgłoszenie mówiące o dziecku pozostawionym w Oknie, lecz mundurowi nie podjęli w tej sprawie żadnych czynności. W takich sytuacjach działania policjantów polegają głównie na sprawdzeniu, czy nie doszło do popełnienia żadnego przestępstwa. Tutaj jednak niewiele na to wskazuje, bowiem jak dowiadujemy się od ratowników medycznych - których zgodnie z procedurami także wezwano na miejsce - noworodek jest w dobrym stanie.

- Zostaliśmy wezwani na miejsce o godz. 14.30. Na miejsce zadysponowano zespół specjalistyczny. Dokonano oceny stanu zdrowia dziecka – mówi rat. med. Adam Stępka, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego.

Dodajmy, że za pierwszym razem dziecko w kutnowskim Oknie Życia zostało znalezione 1 listopada 2019 roku. Był to zdrowy, dobrze odżywiony chłopiec. Dostał na imię Karolek. (pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ).

Warto wyjaśnić, że Okno Życia to bezpieczne miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko. Okno otwiera się od zewnątrz, jest w nim zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Po otwarciu włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem osoby – najczęściej są to zakonnice.

Jak mówią pomysłodawcy inicjatywy, Okna Życia nie zastępują szpitali, gdzie matka może pozostawić noworodka zrzekając się praw rodzicielskich, ale są alternatywą dla porzucenia dziecka, na przykład na śmietniku i pozbawienia go opieki, zwłaszcza przez matki ukrywającej ciążę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy