Ostatnie pożegnanie wieloletniego prezydenta Kutna
Zbigniew Burzyński zmarł w ubiegły poniedziałek (19 kwietnia) w wieku 73 lat. Wiadomość ta poruszyła całą kutnowską społeczność. Wyrazy żalu z powodu śmierci wieloletniego gospodarza Kutna napływały z całego regionu. Prezydent Burzyński był prezydentem cieszącym się ogromnym szacunkiem, nie tylko wśród mieszkańców.I nie było można mieć co do tego żadnych wątpliwości, spoglądając na setki osób, które przybyły na dzisiejsze uroczystości pogrzebowe. Wśród nich pojawili się m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, działacze społeczni, przedsiębiorcy, przedstawiciele oświaty, instytucji kultury, szpitala czy służb mundurowych.
Msza święta żałobna odbyła się o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Kutnie. Odprawił ją proboszcz parafii, ks. Mirosław Romanowski. Kazanie wygłosił natomiast ks. dziekan Jerzy Swędrowski. Wcześniej odczytał list przygotowany przez biskupa łowickiego, Wojciecha Osiala.
- Świętej pamięci Pan Prezydenta widzi już Pana Jezusa, bo też w niego wierzył. Był przecież człowiekiem głęboko wierzącym. Powiem więcej: on już jest szczęśliwy, gdyż w całości oddał swoje życie Panu Bogu. Staje teraz przed Bogiem z wielkim dobrem, które czynił. Idą za nim jego dobre czyny" [...] Kutno ma powody, by bardzo dużo dziękować ś.p. Panu Prezydentowi. Osobiście bardzo dziękuję ś.p. Panu Prezydentowi za dużą życzliwość i pomoc dla kościoła. Dziękuję za jego świadectwo wiary — napisał biskup.
Swojego poprzednika i mentora w oficjalnym przemówieniu pożegnał obecny prezydent Kutna, Mariusz Sikora.
- 19 maja w dziejach Kutna skończyła się pewna epoka. W skali naszego miasta był więcej niż tylko bardzo dobrym gospodarzem. Był więcej niż znakomitym samorządowcem. Był wyjątkowy.
Przypomniał pokrótce historię kariery samorządowej Zbigniewa Burzyńskiego. Podkreślił, że jego poprzednik wykorzystał swój czas i zamienił Kutno w miasto perspektyw i rozwoju. Mariusz Sikora złożył także wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego.
- Z wielką wdzięcznością i pokorą kontynuuję jego dzieło. Bardzo żałuję, że ta nasza wspólna praca na rzecz samorządu tak niespodziewanie dobiegła końca. Prezydent Burzyński pozostaje jedną z najbardziej zasłużonych i rozpoznawalnych postaci w historii Kutna. Wspólne lata pracy potwierdziły, jakim wyjątkowym prezydentem był Zbigniew Burzyński. Dziękujemy Panie Prezydencie! [...] Dziękujemy za tak piękne zarządzanie Kutna, dziękujemy za to, że dałeś nam poczucie dumy z naszego miasta. Dziękujemy Ci drogi Zbyszku, że byłeś z nami. Zostaniesz zapamiętany przede wszystkim jako bardzo skromny, serdeczny, człowiek. Żegnamy Cię w wielkim smutku. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci. Spoczywaj w pokoju.
Niezwykle poruszające, chwytające za serce przemówienie przygotował syn zmarłego prezydenta, Paweł Burzyński. Wspomnienia Zbigniewa Burzyńskiego jako taty i wybitnego samorządowca podsumował słowami:
- Mam nadzieję, że smutek i żal miną, ale pamięć o Tobie tatusiu nie przeminie. Bo na to zasłużyłeś. Patrząc na to, ile osób dziś tu jest, muszę stwierdzić, że wygrałeś swoje życie. Spoczywaj w pokoju.
Po mszy świętej kondukt żałobny przeszedł ulicami: Zamoyskiego, Skłodowskiej-Curie, 29 Listopada aż do cmentarza parafialnego, gdzie odbyła się ceremonia pogrzebowa.
W Urzędzie Miasta nadal jest wystawiona Księga Kondolencyjna poświęcona pamięci Zbigniewa Burzyńskiego. Swój wpis można zostawić do godz. 18:00.
Zbigniew Burzyński - człowiek, który odmienił Kutno
Zbigniew Burzyński urodził się 1 lutego 1952 roku. Zanim rozpoczął działalność w samorządzie, był związany z kutnowskimi zakładami Miflex.
Pod koniec lat 90. objął stanowisko wiceprezydenta Kutna, a w 2002 roku po raz pierwszy wystartował w wyborach na prezydenta miasta, które wygrał w drugiej turze. Od tego momentu mieszkańcy czterokrotnie obdarzyli go zaufaniem, powierzając mu ten urząd aż do 2024 roku. W ostatnich wyborach Zbigniew Burzyński nie zdecydował się ponownie walczyć o fotel prezydenckich, lecz kandydował do rady miejskiej, zdobywając mandat radnego obecnej kadencji.
To właśnie za rządów Zbigniewa Burzyńskiego Kutno stało się prawdziwym Miastem Róż. Jego długoletnia prezydentura to czas intensywnego rozwoju Kutna.
W ciągu pięciu kadencji zrealizowano szereg istotnych inwestycji, które na trwałe zmieniły oblicze naszego miasta. Jednym z kluczowych elementów tej transformacji było powstanie strefy przemysłowej – inicjatywy, której prezydent Burzyński był gorącym zwolennikiem.
Do najważniejszych przedsięwzięć zrealizowanych w okresie jego rządów należą: odbudowa Pałacu Saskiego, budowa Aquaparku Kutno, utworzenie Zielonej Osi Miasta, gruntowna przebudowa Kutnowskiego Domu Kultury, modernizacja dawnego Domu Dochodowego Straży Ogniowej i uruchomienie Centrum Teatru, Muzyki i Tańca. Dokonano również rewitalizacji najstarszej części miasta, w tym odrestaurowano Willę Troczewskiego, obecnie mieszczącą Urząd Stanu Cywilnego.
Komentarze (0)