reklama

Efekt spłuczki widoczny podczas reklam

Opublikowano:
Autor:

Efekt spłuczki widoczny podczas reklam - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaNa ekranie pojawiają się napisy końcowe, osiemset czterdziesty czwarty odcinek "M jak Miłość" za nami, czas więc na szybki prysznic i herbatę - kutnianie najwięcej wody zużywają po telewizyjnych serialach i relacjach sportowych.- Zapotrzebowanie na wodę wzrasta zwłaszcza w czasie bloków reklamowych, tuż po popularnych serialach telewizyjnych. Jest to tak zwany syndrom serialu - mówi Roman Ambroziak, elektromonter w Dziale Wydobycia i Uzdatniania Wody PWiK.Na zdj. Roman Ambroziak (elektromonter)i Edyta Stankiewicz (starszy technolog wody), pracownicy Działu Wydobycia i Uzdatniania Wody w PWiK w Kutnie w hali filtrów.

W tygodniu w Kutnie woda leje się strumieniami w godzinach 8-9 i 21-22, a w weekendy od 10 do 11 oraz ok. godz. dwudziestej. Amerykanie zjawisko to nazwali efektem spłuczki. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku spostrzegli, że reklamy to według wielu osób dobry czas na korzystanie z toalety czy parzenie kawy.

- Rzeczywiście coś w tym jest. Przerwę na reklamy wykorzystuję zazwyczaj na prysznic - mówi Monika Milak, którą spotykamy na Królewskiej.

Statystyczny kutnianin zużywa w ciągu doby 179,2 litrów wody. Przekracza tym samym średnią krajową, która wynosi 150 litrów dziennie. Dla porównania w Afryce zużycie to wynosi 47 l, w Stanach Zjednoczonych zaś 578 l. Jednak niektórzy mieszkańcy grodu nad Ochnią oszczędzają na wodzie do tego stopnia, że co miesiąc płacą za nią niecałe 5 zł. Skąd aż tak niskie rachunki? Jak pokazuje doświadczenie pracowników wodociągów, jedni kradną wodę, a drudzy tej samej wody używają do kąpieli, mycia naczyń i spłukiwania sedesu. Oszczędzanie jest jednak złudne.

- Im bardziej oszczędzamy, tym koszty wyprodukowania wody są wyższe - mówi Edyta Stankiewicz, starszy technolog wody w Dziale Wydobycia i Uzdatniania Wody PWiK

Liczby:

- W 2010 w Kutnie zużyto ponad 1,2 mln metrów, to o 95 tys. m3 mniej w porównaniu z 2009 rokiem.

- 2,50 zł - tyle wynosi cena metra sześciennego wody dla gospodarstw domowych.

Artykuł ukazał się w dzisiejszej "Gazecie Lokalnej".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE