Reklama

Reklama

Ekstremalne Drogi Krzyżowe w Kutnie i Żychlinie. Wierni nocą przejdą kilkadziesiąt kilometrów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe (facebook - Ekstremalna Droga Krzyżowa)

Ekstremalne Drogi Krzyżowe w Kutnie i Żychlinie. Wierni nocą przejdą kilkadziesiąt kilometrów - Zdjęcie główne

W Kutnie i Żychlinie zostaną zorganizowane Ekstremalne Drogi Krzyżowe | foto poglądowe (facebook - Ekstremalna Droga Krzyżowa)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Kutnie i Żychlinie odbędą się Ekstremalne Drogi Krzyżowe. Trasy będą liczyły ponad 40 kilometrów. Organizatorzy tej inicjatywy mówią, że jej celem jest stanie się pięknym człowiekiem z którym inni lubią spędzać czas. Dodają, że EDK pozwalają się zmienić i wyrywają ze schematów.

Reklama

Czym jest Ekstremalna Droga Krzyżowa?

Pomysłodawcą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest ks. Jacek Stryczek i mężczyźni z Męskiej Strony Rzeczywistości. Inicjatywa odbywa się od 2009 roku.

Trasy są długie (około 40 kilometrów), ale organizatorzy podkreślają, że to nie sport, ale doświadczenie duchowe. Celem jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza kościoły.

EDK to piesza, nocna wędrówka. Wierni decydują się na nią, by doznać głębokich przeżyć i doświadczeń. Ideą przyświecającą EDK jest schemat „wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie".

- Najważniejsze jest pragnienie zmiany. Nocna droga jest tylko narzędziem. Jest to czas na skupienie, samotność. Rozważania stacji drogi krzyżowej są inspiracją do przemyśleń. Obowiązuje milczenie – czytamy na edk.org.pl.

Pierwsza EDK odbyła się w 2009 roku na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Trzy lata później zainaugurowano ją pierwszy raz poza Krakowem. Miało to miejsce w Gliwicach i w Blackburn w Wielkiej Brytanii.

W 2018 roku wyznaczono ponad 600 tras, z czego najdłuższa, otaczająca Wrocław, miała 144 kilometry. Według wstępnych danych w EDK 2018 wzięło udział około 100 tysięcy osób

Pandemia COVID-19 spowodowała, że w 2020 roku Ekstremalne Drogi Krzyżowe się nie odbyły, ale w niektórych miejscach zorganizowano je jesienią.

Inicjatywa stale się rozwija. W roku 2021 Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w normalnym terminie, w rekordowej liczbie 501 rejonów i 1090 tras zarówno w Polsce i zagranicą.

- EDK to doświadczenie osobiste. Nie jest to pielgrzymka, nocna przygoda. Można iść samemu. Można wybrać się w dwie lub kilka osób. Należy jednak umówić się wtedy, że w czasie drogi obowiązuje milczenie - podkreślają organizatorzy.

Wiemy, że Ekstremalne Drogi Krzyżowe odbędą się w dwóch miejscach powiatu kutnowskiego.

Ekstremalne Drogi Krzyżowe w Kutnie i Żychlinie

- Nasza parafia 31 marca o godz. 18.00 organizuje po raz kolejny Ekstremalną Drogę Krzyżową. Tego samego dnia będziemy mogli wziąć udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami naszej parafii – zapowiada parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Kutnie.

Trasa kutnowskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej będzie liczyła 41 kilometrów.

- Zaczynamy w Kościele Św. Jana Chrzciciela w Kutnie. Idziemy przez Dybów, Gołębiew Nowy, Gołębiew Stary, Ryków, Grochówek do Grochowa, Kały, Głogowiec, Raciborów, Sójki, Muchnów, Marianów Dolny, Skórzewę, Mnich, Grotowice, Sieraków, Bielawki, Starą Wieś, Kutno – Grunwald, do Kościoła św. Jana Chrzciciela - koniec trasy – opisują organizatorzy.

Ekstremalna Droga Krzyżowa zostanie zorganizowana również w Żychlinie. W tym przypadku trasa będzie nieco dłuższa i ma liczyć 42 kilometry.

- Trasa zaczyna się i kończy w centrum Żychlina przy kościele. Biegnie chodnikami w mieście, przez wsie, pola i lasy - drogami asfaltowymi, gruntowymi, polnymi i leśnymi, poboczami dróg. Na tych odcinkach, podobnie jak i na drogach gruntowych, mogą występować kałuże, błoto, piasek, korzenie, może być nierówno i ślisko – szczególnie wtedy, gdy będzie padać. Dojazd i powrót  we własnym zakresie – podają organizatorzy EDK w Żychlinie.

Podkreślają, że należy zachować szczególną ostrożność na odcinkach leśnych, gdzie niewykluczone jest spotkanie z dziką leśną zwierzyną jak również przy przejściach przez wioski - wysokie prawdopodobieństwo spotkania z wolno biegającymi psami oraz w miejscach przejścia przez główne drogi wojewódzkie i powiatowe.

Zarówno w Kutnie, jak i w Żychlinie, EDK startuje o godzinie 18:00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy