Reklama

Emeryt też bierze

Opublikowano:
Autor:

Emeryt też bierze - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Emeryt jest takim samym klientem dla banku jak każdy, tzn. przy wydaniu decyzji o przyznaniu pieniędzy pod uwagę brane będą te same kryteria: żądana kwota, czas spłaty, zabezpieczenie, koszty kredytu, historia kredytowa.Już na wstępie bank wyliczy tzw. zdolność kredytową, czyli oceni dochody klienta pomniejszone o świadczenia konieczne (opłaty stałe, inne zobowiązania wobec banków, etc.). Na tej podstawie oceni ryzyko i zaproponuje (bądź nie) sporządzenie umowy.//

Na korzyść emeryta przy ubieganiu się o kredyt przemawia stałość i pewność jego dochodów - nikt nie zwolni go z pracy, a Skarb Państwa gwarantuje ciągłość jego świadczeń. Na niekorzyść niekiedy przemawia wiek, dlatego bank może zażądać dodatkowego zabezpieczenia w postaci poręczenia kredytu przez inną osobę, zastawu, cesji polisy lub ubezpieczenia umowy.

Babcia bierze, wnuś wydaje...

Częstą praktyką ostatnich lat jest branie przez emerytów pożyczek na potrzeby młodszych członków rodziny. Za takim rozwiązaniem przemawia większa łatwość w uzyskaniu kredytu przez seniora, zwłaszcza gdy młodzi nie mają stałych umów o pracę lub ich dochody są zbyt niskie. Osobną kwestią jest zaufanie do osoby, której dedykowana jest kwota kredytu - w razie zalegania z płatnością rat bank zwróci się do tego, kto widnieje na umowie, czyli do emeryta. Statystycznie w Polsce co trzeci emeryt wspiera finansowo swoją rodzinę, a tylko co ósmy od tejże rodziny otrzymuje środki.

...spłaca dziadek

Nie tylko niewypłacalność wnuka może zakłócić normalny tryb spłaty kredytu, może to również być przedwczesny zgon, którego prawdopodobieństwo u emerytów (ze względu na teoretycznie podeszły wiek) jest nieco większe. W takim przypadku bank - w zależności od rodzaju zabezpieczenia określonego w umowie - może sięgnąć do portfela współmałżonka. Czy tak się stanie zależy m.in. od tego czy zmarły pożyczkobiorca wziął kredyt za jego zgodą. Długi zmarłego obciążają nie tylko żyjącego partnera - podzielić je między siebie będą musieli wszyscy spadkobiercy.

Emeryt będący w potrzebie nie musi chodzić po kredyt do banku. Może skorzystać z dostępnych na rynku pożyczek (bankowych i pozabankowych). Formalności związane z ich uzyskaniem można dopełnić w domu przez internet, porównując wcześniej pożyczki pozabankowe na Sowafinansowa.pl Oczywiście wiele zależy od oczekiwanej kwoty, przeznaczenia pożyczki czy instytucji finansowej i jej warunków - generalnie z uzyskaniem środków emeryt kłopotu mieć nie powinien. ‘Jest możliwe, że gdy klient stara się o tzw. chwilówkę firma może odmówić, uzasadniając to podeszłym wiekiem - wyjaśnia Katarzyna Stania, specjalistka portalu sowafinansowa.pl - w przypadku pożyczek udzielanych szybko i przy większym ryzyku niektóre firmy stosują kryterium wiekowe. Wtedy jedynym wyjściem jest poszukanie innego pożyczkodawcy.’ Pomoże w tym porównywarka kredytów Sowa Finansowa, dzięki której każdy, nie tylko emeryt, porówna oferty banków, jak i firm pozabankowych.

Dobry, ufny, nie przeczyta

Dla firm pożyczkowych i banków emeryt jest dobrym, bo w miarę pewnym klientem. Aby jednak zapoznać go z ofertą i zachęcić do wzięcia pożyczki czy kredytu zmuszone są one dostosować się do specyficznych preferencji. Dotarcie do niego za pomocą internetu czy wiadomości sms jest problematyczne, seniorzy bowiem często nie mają ochoty korzystać z tego typu urządzeń, a najbardziej cenią sobie np. kontakt bezpośredni. Dlatego wykorzystywane są w tym celu tradycyjne media lub agenci. Wielu zaawansowanych wiekiem klientów w ogóle uważa pożyczanie pieniędzy za coś złego i nie lubi mieć długów, wolą odkładać do przysłowiowej skarpety lub na lokacie, a wydawać wtedy, gdy pożądana kwota zostanie zebrana. Umowną ‘słabością’ pożyczkobiorcy w zaawansowanym wieku jest to, że często jest on bardziej ufny od klienta doświadczonego, łatwiej uwierzy w słowne zapewnienia osoby proponującej kredyt, a przy okazji nie doczyta do końca warunki umowy (bo małe literki, bo nie ma czasu, etc.). Seniora łatwo również namówić na zakup rzeczy niepotrzebnych - kiedy emocje biorą górę podejmuje on decyzje, których często żałuje, szczególnie gdy jest osobą niezorientowaną w cenach lub mało asertywną i ma problemy z powiedzeniem ‘nie, dziękuję’.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE