Reklama

Emerytury księży wzrosły bardziej niż pozostałych Polaków. MSWiA opublikowało dokumenty

Opublikowano:
Autor:

Emerytury księży wzrosły bardziej niż pozostałych Polaków. MSWiA opublikowało dokumenty - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nie tylko o 2,9 proc. ale i o drugie ponad 4 proc. wzrosła emerytura księży. Wszystko za sprawą podwójnej waloryzacji, a Fundusz Kościelny pieniądze wydaje hojniej niż ZUS. O sprawie, po zapoznaniu z dokumentami MSWiA, pisze Super Express.

- Gwarantowana minimalna waloryzacja emerytur, trzynastki dla emerytów oraz 500 plus dla niesamodzielnych to jedne z nielicznych form wsparcia dla polskich seniorów, ale także i księży emerytów, którzy dodatkowo dostali podwyżki emerytur (czyli drugą waloryzację) z tytułu kolejnej dotacji państwa na Fundusz Kościelny, a za rok ksiądz na emeryturze będzie mógł liczyć nawet na czternastkę (pod warunkiem, że jak i inni emeryci, nie przekroczy wysokości otrzymywanego świadczenia emerytalnego) - wskazuje Super Express.

Dziennik zaznacza, że księża emeryci w Polsce swoje świadczenia emerytalne otrzymują z dwóch źródeł: Funduszu Kościelnego i, podobnie jak miliony emerytów w Polsce, z ZUS.

- Ten pierwszy rodzaj emerytur wypłacany jest od 75. roku życia (to ich wiek emerytalny), drugi po ukończeniu 65. lat - podaje SE. - Według ostatnich pełnych danych, na Fundusz Kościelny podatnicy wyłożyli w ciągu roku 171 mln złotych. To o 5 mln mniej niż w poprzednim okresie, jednak zgodnie z dokumentami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji znacząco wzrosły wydatki na składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne dla księży, czyli m.in. na emerytury duchownych. MSWiA tłumaczył, że wzrost związany jest z podwyżką pensji minimalnej w Polsce, a nie świadczeniami emerytalnymi księży.

Na emerytury dla księży w 2019 roku przeznaczono pulę 153 mln zł. To oznacza, że została ona zwiększona o blisko 6 mln zł w porównaniu z poprzednimi statystykami. Dziennikarze Super Expressu wskazują, że tym samym waloryzacja emerytur wyniosła 4,08 proc. W tym samym czasie emeryci w ZUS, do których zalicza się też księży, dostali 2,86 proc. podwyżki lub 70 zł.

- To nie koniec! Tak jak i inni emeryci, księża otrzymali z ZUS w 2019 roku trzynaste emerytury, czyli dodatek z programu Emerytura plus. Sytuacja powtórzyła się w tym roku, a w przyszłym niektórzy księża mogą liczyć nawet na czternastki dla emerytów - podkreśla Super Express.

Cały artykuł znaleźć można TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE