reklama
reklama

Fala oszustw internetowych w powiecie kutnowskim. Jak działają przestępcy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/pixabay

Fala oszustw internetowych w powiecie kutnowskim. Jak działają przestępcy? - Zdjęcie główne

Fala oszustw internetowych w powiecie kutnowskim. Jak działają przestępcy? | foto poglądowe/pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaKutnowscy policjanci informują o fali oszustw internetowych w naszym powiecie. Mieszkańcy coraz częściej trafiają na fałszywe ogłoszenia gwarantujące wysokie i pewne zyski publikowane na różnych portalach społecznościowych oraz stronach internetowych. Mundurowi apelują o ostrożność!
reklama

Oszustwa internetowe w powiecie kutnowskim

Policjanci podkreślają, że w powiecie kutnowskim mamy do czynienia z falą oszustw internetowych. Przestępcy coraz częściej wykorzystują fałszywe strony portali inwestycyjnych do wyłudzenia pieniędzy i uzyskania dostępu do naszych kont bankowych.

- Oszuści podkreślają, że potencjalny klient nie musi znać się na rynkach finansowych, obsłudze specjalistycznych serwisów, czy śledzić kursy akcji. Ba, nie musi nawet być biegły w obsłudze komputera, czy smartfonu. Wystarczy, że skorzysta z ich „pomocy”. Pseudobrokerzy namawiają ofiary, by wykonywały podawane przez telefon polecenia, bądź instalowały oprogramowanie do tak zwanego zdalnego pulpitu i przekazywały telefonicznym „konsultantom” uprawnienia do sterowania swoim komputerem, tabletem bądź telefonem - informuje mł. asp. Daria Olczyk, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Kutnie. 

reklama

Dzięki temu przestępcy sięgają do kont bankowych bądź zaciągają pożyczki na nazwisko ofiary. Obecnie w mediach dużo mówi się o kradzieży tożsamości w celu wyłudzania kredytów czy dokonywania oszustw. Paradoksalnie, w tym przypadku ofiara sama daje oszustowi dostęp do swojej tożsamości.

Policja ostrzega i radzi, czego unikać, by nie paść ofiarą oszustów: 

  1. Nigdy nie podawaj danych do kont bankowych czy kart płatniczych doradcom inwestycyjnym.
  2. Zawsze sprawdzaj, jakie oprogramowanie proponują nam zainstalować tak zwani ,,konsultanci''. Jeżeli są to programy służące do zdalnego sterowania naszym urządzeniem, czy przesyłania danych przez internet, możemy być pewni, że osoby te chcą nas oszukać.
  3. Sprawdź wiarygodność podmiotu. Zweryfikuj opinie w Internecie, na przykład w połączeniu ze słowem „oszustwo” lub „scam”. Nie poprzestawaj na jednej stronie z opiniami.
  4. Sprawdź, czy instytucja – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń KNF.
  5. Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
  6. Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
  7. Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.
  8. Nie instaluj dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej.
  9. Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
 

reklama

- Nie ulegaj presji, uważaj na pozornie atrakcyjne oferty. Nie działaj pochopnie, pod wpływem chwili i emocji - to może być oszustwo. Jeżeli podejrzewasz, że jesteś ofiarą oszustwa, skontaktuj się ze swoim bankiem oraz złóż stosowne zawiadomienie na policji - zaznacza mł. asp. Daria Olczyk. 

Info: KPP w Kutnie

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama