Reklama

Reklama

Fałszowanie wyborów, łapówki i afery. Prezydent Burzyński odpowiada na donos do CBA

Opublikowano: sob, 1 lut 2020 08:00
Autor:

Fałszowanie wyborów, łapówki i afery. Prezydent Burzyński odpowiada na donos do CBA - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W czwartek informowaliśmy o nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, na której głosowano nad dalszym losem anonimowego donosu na prezydenta (i nie tylko), który pierwotnie trafił do Centralnego Biura Antykorupcyjnego [KLIK]. Cała rada, wraz z opozycją zagłosowała za pozostawieniem skargi bez rozpoznania. Co dokładnie się w niej znajdowało i jak do zarzutów odnosi się sam Zbigniew Burzyński?

Reklama

Anonim, podpisany "Mieszkańcy Kutna" porusza szereg spraw, nie zawsze związanych z samym prezydentem. W pierwszej kolejności opisuje finansowanie klubów KKS Pro Basket i MKS Kutno przez miasto, stwierdzając że dotacje przyznawane były bez odpowiedniego nadzoru.

Jak odpowiada prezydent, środki pieniężne "przekazywane w formie dotacji poddawane były bieżącej kontroli zarówno merytorycznej jak i finansowej".

- Po przeprowadzeniu odpowiednich postępowań, od roku 2016 zostało wydanych 10 decyzji o zwrocie dotacji niewykorzystanych, wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem lub pobranych w nadmiernej wysokości. Wobec 4 umów dotacji trwają postępowania wyjaśniające związane z rozliczeniem finansowym i merytorycznym - czytamy w odpowiedzi na zarzuty.

Jeśli chodzi o MKS Kutno, sprawa znalazła się już pod lupą śledczych. W grudniu 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Sieradzu postępowanie umorzyła nie dopatrując się przestępstwa.


Dlaczego sprawa anonimu nie powinna się zakończyć? Komentarz zamieszczamy TUTAJ.


Rzekomi "Mieszkańcy Kutna" donoszą także o aferze mieszkaniowej.

- Mieszkania komunalne za "psie pieniądze" były przydzielane m.in. tzw. żołnierzom młodzieżówki Unii Demokratycznej, którzy następnie sprzedawali je na rynku z 10-krotnym zyskiem, kiedy biedni ludzie czekali na takie mieszkania - czytamy w donosie.

Jak odpowiada Burzyński, sprawa bardzo szeroko badana była przez prokuraturę. PO w Sieradzu prowadziła postępowania w sprawie braku nadzoru prezydenta nad przydziałem mieszkań, osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez ich przydział osobom pełniącym funkcje publiczne oraz w sprawie przydzielania ich bez opinii komisji mieszkaniowej. Wszystkie sprawy zostały umorzone.


Anonim przedstawia także rzekome powiązania rodzinne między Urzędem Miasta i firmą Polfarmex. Żona jednego z wysoko postawionych postaci w UM, po zwolnieniu za "nadużywanie narkotyków i picie alkoholu w nadmiernych ilościach w miejscu pracy" miała zostać zatrudniona właśnie w Polfarmexie w zamian za "wybudowanie drogi dojazdowej do spółki ze środków zabezpieczonych wcześniej w budżecie miasta na modernizację innej ulicy obiecanej przez prezydenta".

- W sprawie rzeczonego zwolnienia i zatrudnienia miasto nie posiada żadnych informacji, gdyż jest to sprawa prywatna tej osoby - czytamy w odpowiedzi prezydenta. - Pieniądze na modernizację drogi - ulicy Przytorze stanowiącej dojazd do osiedla mieszkaniowego (będącej jednocześnie jedną z dróg dojazdowych do spółki Polfarmex), były przewidziane już w projekcie budżetu miasta przekazanego w listopadzie 2018 roku. Natomiast o zabezpieczeniu w budżecie na rok 2019 środków na ten cel zadecydowała Rada Miasta.


Kolejny zarzut dotyczy konieczności zwrócenia ponad 10,5-milionowego dofinansowania na renowację Pałacu Saskiego, określonego w donosie jako "wyciągniętego nielegalnie". Warunkiem przyznania pieniędzy było zachowanie odpowiedniej części zabytkowego obiektu w formie nienaruszonej. Jak donoszą "Mieszkańcy Kutna", władze miały doskonale wiedzieć, że tego warunku nie da się spełnić, paść miało nawet stwierdzenie "jak dostaniemy dofinansowanie to później będziemy się martwili i to załatwimy".

Jak tłumaczy prezydent, Urząd Miasta miał obowiązek zachować w stanie nienaruszonym 70 proc. remontowanego obiektu.

- Niestety po przystąpieniu do prac zaistniały okoliczności, których nie dało się przewidzieć, a które skutkują brakiem możliwości zachowania procentu odbudowy - czytamy w odpowiedzi Burzyńskiego. - Okazało się bowiem, że po odsłonięciu elementów drewnianych, do których wcześniej nie było dostępu z uwagi na istniejące tynki, stan zachowania substancji zabytkowej jest dużo gorszy niż pierwotnie zakładano.

W związku z tym, aby nie zostać posądzonym o wykorzystywanie dotacji niezgodnie z przeznaczeniem, Urząd sam wystąpił o rozwiązanie umowy na jej przyznanie.


Anonim nie ma także wątpliwości, co do fałszowania wyborów samorządowych.

- Jeszcze w poprzednich wyborach samorządowych ludzie za wynoszenie czystych kartek z lokali wyborczych dostawali od "żołnierzy dawnej Młodzieżówki Demokratycznej" pół litra wódki lub pieniądze a w zamian dostawali tuż przed wejściem do lokalu wyborczego odpowiednio zakreśloną kartę do głosowania wcześniej czystą kartę wyniesioną przez poprzednika. Podobno od 1992 roku każde wybory były fałszowane w Kutnie - czytamy w piśmie do CBA. - Przez takie fałszerstwa budowano silną grupę ludzi popierającą tylko jedną władzę. W zamian dostawali stanowiska, nie tylko bezpośrednio zainteresowani, ale ich rodziny i w taki sposób mamy w 90 proc. urzędników popierających tylko jedną opcję polityczną. Przy każdych wyborach nie ma obawy o wygraną.

Na poparcie tych stwierdzeń "Mieszkańcy Kutna" nie podają jednak żadnych dowodów, podobnie jak na podważanie legalności "zdobytego wykształcenia przez pracowników samorządowych, zwłaszcza tych z lat 2000-2015".

- Dotyczy to głównie absolwentów Szkoły Głównej Gospodarki Krajowej w Kutnie, dawnej Filii Uniwersytetu Łódzkiego czy Filii Politechniki Warszawskiej w Płocku, czy też Politechniki Łódzkiej. Często się słyszy o plagiatach prac doktorskich, ale kto to miał kiedyś sprawdzać? - pytają retorycznie "Mieszkańcy Kutna".

Jak odpowiada Burzyński, nie posiada on żadnych informacji dotyczących rzekomego fałszowania wyborów, czy takich, które mogą podawać w wątpliwość wykształcenie pracowników.

- Ogólnikowy zarzut w anonimowym piśmie nie pozwala na podjęcie jakichkolwiek czynności w tym zakresie - stwierdza prezydent.


Ostatni zarzut to "namaszczanie przewodniczącego Rady Miasta" przez obecnie funkcjonujących prezydentów.

- Zmieniają się tylko co wybory miejscami, raz jeden jest zastępcą a za drugim razem przewodniczącym - stwierdzają "Mieszkańcy Kutna".

Tu wystarczy sama znajomość podstawowego prawa.

- Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym przewodniczący jest wybierany przez radę miasta bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym, co wyklucza udział prezydenta w tym wyborze - odpowiada Burzyński.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (38)
 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Kuba

  Gdyby ktoś się pod tym podpisał miałby poważne problemy. Podejrzewam że 90% to prawda

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Jan

  Panie Prezydencie - uważam, że nie potrzebnie się pan tłumaczy. Anonim wyrzuca się nie czytając. Jeśli ktoś ma "taką wiedzę" niech się podpisze - przecież to OBYWATELSKI OBOWIĄZEK !!! Takie pisanie to tylko kij w mrowisko, z reguły wypowiadają się Ci , którzy nie mają zielonego pojęcia o pana działaniach, działaniach Rady Miast... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +6 / -6

  masa

  Układy są a sam fakt to Grupowa Oczyszczalnia Ścieków.JAK PAN KIEROWNIK MIAŁ ZAŁATWIONĄ TAM PRACĘ,A PÓZNIEJ ZAŁATWIŁ SWOIM BYŁYM PRACOWNIKOM Z MLECZARNI.MOWA O PANU W.B.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  Dociekliwy

  Ciekawe z tym Mks- em , bo na konkurencyjnym portalu pisali , ze sprawa jest w Sądzie i skończyło się aktem oskarżenia. Pan Prezydent coś się chyba pomylił , albo czegoś nie mówi.

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  Wiesia z kiosku

  Na przyszłość: problem z podejrzeniami o lewy przydział mieszkań, należy rozwiązać systemowo. Miasto nie powinno budować żadnych mieszkań, bo to śmierdzi lewizną, jest zawsze drożej za 1 m2 w porównaniu do rynkowego budownictwa. Tak więc Obywatele, w następnych wyborach należy wybrać tych, co nie będą obiecywać mieszkań, bo od budowania mies... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +13 / -13

  Franek

  Co za pijąca i używająca kobieta została zatrudniona w Polfarmexsie? Proszę nie ubliżać tak "prężnie działającej firmie, z mocną pozycją na rynku, z porządnymi pensjami i socjalami dla swoich dluuugoletnich pracowników"... ...,. ............ .............. ................. ........................

 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  kupa

  Guwno z tego będzie.

 • 2 lata temu | ocena +18 / -18

  tomtom

  Stojący na czele PiS - Jarosław Kaczyński pełnię władzy w Polsce zdobył w demokratycznych wyborach i nie życzy sobie aby Europa utrudniała mu meblowanie Polski wg własnego autorskiego pomysłu zrodzonego w jego schizofrenicznej głowie. Podobnie jak Kaczyński – ale wcześniej - również w demokratycznych wyborach, pełnię władzy ... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +2 / -2

   lekarz

   tomtom idź się leczyć, jeszcze nie jest za późno, w Polsce mamy naprawdę dobrych psychiatrów.

   • 2 lata temu | ocena +1 / -1

    tix

    Nie przebieraj bogami "lekarz " - i nie wymądrzaj bo jak przyjdzie kres twojej ideologii ( a przyjdzie), to przejdzie również czas i na ciebie i znajdzie się dla ciebie miejsce na ławie, którą wcześniej swoimi czterema literami wygrzewał Herman Gering.

 • 2 lata temu | ocena +15 / -15

  Ja5

  Podpisano mieszkańcy Kutna,ja nic nie podpisałam.

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  wujo

  Co nasz Wienczysław robił dwie kadencje w Radzie Powiatu? Maszynka!

 • 2 lata temu | ocena +9 / -9

  olek

  Nie ma bajki bez cienia prawdy, dobrze bo Klamecki czuwa i nie odpuszcza.

 • 2 lata temu | ocena +8 / -8

  Kosz..

  Przeczytajcie. Grochowski szczerze o kutnie śmiech przez lzy

 • 2 lata temu | ocena +20 / -20

  R Win

  Donos napisał ktoś upośledzony albo ktoś zrobił to dla jaj. Niemniej jednak jak Sławek zacznie sypać to dopiero brud zacznie wychodzić.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   Bu. Ha ha

   Chyba że gitem chce zostać i sobie mgiełki wydziara na gałach :-)

 • 2 lata temu | ocena +9 / -9

  anonim

  Człowiek czeka tyle lat za mieszkaniem nie dostanie a dla swoich maja niestety taka prawda mieszkaja bez ubikacji i wody w domu i to maja byc luksusy

  • 2 lata temu | ocena +7 / -7

   sw

   Na co czekasz człowieku ? do roboty się weź to sobie Kupisz tak jak ja zrobiłem.

  • 2 lata temu | ocena +25 / -25

   robert523

   TO chłopie do roboty i bierzesz kredyt jak każdy uczciwy pracujący obywatel. Ale pewnie wolisz ze socjala za darmo bo po co pracować. Lepiej iść do mopsu i drzeć się "daj bo nie mam"

  • 2 lata temu | ocena +21 / -21

   Ghhh78

   To za robote sie wez i idz po kredyt a nie tylko lapska po social wyciagasz!

   • 2 lata temu | ocena +9 / -9

    Budowniczy

    To zapłać ku..wa godnie to sobie wezme ten pierdilony kredyt tylko jak kut...e płacisz z najniższej a reszte pod stołem to jak mam wziąść bank nie da

 • 2 lata temu | ocena +9 / -9

  Nick

  Proszę Państwa wstawcie sobie w te wywody swoje nazwisko. Co ci ludzie muszą odczuwać. Co za głupoty. Nie dziwne, że CBA sprawę oddala.

 • 2 lata temu | ocena +26 / -26

  Głos 30 zł

  W każdej Bajce jest ziarenko prawdy.

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   ...

   Nie ma. Tutaj nie ma.

 • 2 lata temu | ocena +27 / -27

  Kutnianin

  Myślę że trzeba to bardzo dokładnie zbadać. CBA powinno się temu przyjrzeć i w końcu rozwalić tę sitwe. Panie prezydencie i reszta myślę że trzeba zacząć się bać o ciepłe posadzki.

  • 2 lata temu | ocena +16 / -16

   Michał

   Ja myślę że to pisowskie łajzy składaj tego typu donosy , w myśl zasady prawda , nie prawda . Każdy zapamięta że coś tam kiedyś było.

 • 2 lata temu | ocena +15 / -15

  Tobiasz

  Zawsze znajdą dobre wytłumaczenie...

 • 2 lata temu | ocena +27 / -27

  root

  Treść postawionych zarzutów oraz sposób reakcji mediów lokalnych oraz samego prezydenta, jej forma i treść pozwala zaryzykować stwierdzeniem, że te donosy są zasadne i tylko ślepa kicha lub aparatczyk z rzeczonego układu sił w UM tego nie dostrzega. A może dostrzega, tylko że za gorąco w tylek i spych na merytoryke i na to, że ... Rozwiń

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   osobnik

   Ktoś na drewnianym płocie napisał słowo ' Pupa". Przechodzień uwierzył, że to jest część ciała i pogłaskał. Zdziwił się jak zadra wbiła mu się w palce. Nie wierz w słowo pisane !!!!

  • 2 lata temu | ocena +5 / -5

   taka prawda

   root, to ja nazwę Cię publicznie pedofilem. Zobaczymy jaka będzie Twoja reakcja i ile osób stwierdzi, że owa reakcja jest dowodem zasadności mojego twierdzenia.

  • 2 lata temu | ocena +12 / -12

   antyPiS

   Szum jaki jest koło tego robiony sprawia wrażenie że przypadkowo mógł ktoś trafić w czuły punkt. Jak to się mówi, uderz w stół, a nożyce się odezwą.

   • 2 lata temu | ocena +1 / -1

    ?!?!

    Szum koło tej sprawy robi redakcja KCI. Fajna zabawa chłopaki ???? Rada Miasta jednogłośnie !!! uznała że nie należy się zajmować tym anonimem.

  • 2 lata temu | ocena +12 / -12

   Kamrat

   Właśnie problem jest taki że tu nie ma żadnej treści tylko zbiór pomówień. A jakiej reakcji mediów byś oczekiwał? Ja uważam że źle zareagowaliśmy my obywatele bo pod um powinna być właśnie w tym momencie pikieta. To oczywiście sarkazm pozdrawiam

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  U.E.

  Widać, że nasz lokalny agent Tomek znów brudzi w Kutnie.

  • 2 lata temu | ocena +0 / -0

   L'ICE

   Cóż za fantazja... zazdroszczę! Dużo filmów się ogląda, coooo? Zapewne te ulubione to z gatunku szpiegowskie. Myślałam, że to ja mam fantazję, ale jak widać są lepsi ode mnie;-) Twój komentarz Kolego można powiązać z określoną osobą prywatną, a to zdaje się być już pomówieniem. Udzielę Ci dobrej rady i zupełnie nic w zam... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +5 / -5

  Pisowska Targowica

  CBA powinno być rozwiązane wobec nowych faktów, o których słyszymy od tzw "agenta Tomaka"

 • 2 lata temu | ocena +11 / -11

  Kwitek

  Co do WSGK...to na pewno poziom jest kiepski.