Festiwal ogrodnictwa w Nieborowie po raz trzeci
Nieborów mieści się opodal Łowicza, około 50 km od Kutna. Tutejszy pałac oraz okalające go ogrody to miejsce wprost wymarzone na festiwal poświęcony kwiatom, krzewom i drzewom. I tym razem Urząd Marszałkowski przygotował mnóstwo atrakcji dla mieszkańców województwa. Był kiermasz ogrodniczy, warsztaty, prelekcje, konkursy, pokazy i wiele okazji do wspaniałej, rodzinnej zabawy.
Podczas kiermaszu, w którym wzięło udział kilkudziesięciu wystawców, można było kupić rośliny, drzewa, krzewy i sadzonki oraz artykuły ogrodnicze i florystyczne.
- Jestem tu już drugi raz. Ogród to moja pasja, a tutaj mogę kupić ciekawe odmiany roślin oraz zyskać cenne informacje. A wszystko w przepięknym otoczeniu - dzieliła się wrażeniami Anna Tokarska, która przyjechała na festiwal z Sieradza.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja popularnonaukowa poświęcona ogrodnictwu, podczas której można było posłuchać specjalistów z zakresu florystyki czy architektury krajobrazu. Otworzył ją znany z telewizyjnych występów doktor Artur Zagajewski, botanik i współpracownik Ogrodu Botanicznego Polskiej Akademii Nauk w Powsinie. Ze swadą opowiadał o królowych późnowiosennych ogrodów, czyli różach i piwoniach. - To piękne kwiaty, które będą chlubą każdego ogrodu - mówił.
Eksperci, między innymi z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, dzielili się wiedzą o ziołach rosnących wokół nas, czy uprawie ziół w donicach.
Ogromnym powodzeniem wśród gości festiwalu cieszyły się także warsztaty, podczas których można się było nauczyć układania bukietów z suchych kwiatów, czy tworzenia świec z pszczelego wosku. W strefie kulinarnej mieszkańcy brali udział w pokazach przyrządzania potraw na bazie owoców i warzyw z dodatkiem kwiatów jadalnych, na przykład tatara z suszonych pomidorów z dodatkiem… bratków. Przyrządzonych potraw można było od razu skosztować. Tak jak dań i wypieków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z naszego województwa.
Były pokazy filmów przyrodniczych Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych oraz rodzin. Można było pograć w wielkogabarytowe szachy, jengę XXL, a także w gumę i klasy, wziąć udział w rodzinnych zabawach: biegu w workach, przeciąganiu liny.
Muzyczną gwiazdą festiwalu była Grohman Orchestra złożona z muzyków Filharmonii Łódzkiej. Wystąpił z nią gitarzysta i wokalista Bartek Grzanka.
Podczas festiwalu poznaliśmy laureatów konkursu „Zielona Architektura Zdrowia”, w którym zgłaszane były projekty ogrodów hortiterapeutycznych, czyli wspierających rekonwalescencję w placówkach służby zdrowia. Pomysły miały nawiązywać do walorów przyrodniczych województwa łódzkiego, zwłaszcza parków krajobrazowych. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektowanie dwóch całorocznych ogrodów - przy Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi oraz przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Skłodowskiej – Curie w Zgierzu. Pula nagród wyniosła aż 60 tys. zł. Zwycięzców konkursu nagrodzili Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego oraz Beata Dróżdż, radna Sejmiku WŁ.
- Gdy dwa lata temu rozpoczynaliśmy projekt Łódzkie ogrodem Polski, mieliśmy obawy, czy on się uda. Udał się znakomicie. Cieszę się, że możemy ten projekt rozwijać, dodawać nowe elementy i wydarzenia, takie jak ten konkurs. To świetnie, że jest nas tu coraz więcej, bo bardzo mi zależy, aby te nasze spotkania cieszyły się coraz większą frekwencją - mówił marszałek Grzegorz Schreiber.
- Ogromne gratulacje dla zwycięzców. Cieszy, że laureaci konkursu to sama młodość. To kolejny dowód na to, że województwo łódzkie jest wyjątkowe. To, co państwo zaprojektowali jest równie wyjątkowe – dodała radna Beata Dróżdż.
Laureatami konkursu zostali:
Projekt ogrodu przy Szpitalu im. Kopernika w Łodzi
miejsce – Dookoła, Natalia Bańdo. Nazwa Projektu: Wzniesienia łódzkie
miejsce – Sztukaogordu.pl Monika Sobczyk. Nazwa Projektu: Ogród terapeutyczny inspirowany Parkiem Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich
miejsce - Albert Rejman. Nazwa Projektu: Hortus Ogród Terapeutyczny
Projekt ogrodu przy Szpitalu im. M. Skłodowskiej-Curie w Zgierzu
miejsce - Eliza Kaczor. Nazwa Projektu: Ścieżki lasu
miejsce - Greentec Studio Wojciech Bobek. Nazwa Projektu: Ogród Leśna polana
miejsce - Maja Bogus. Nazwa Projektu: Terapeutyczne meandry - ogród terapeutyczny na skwerze przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu.
Info: Urząd Marszałkowski w Łodzi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.