[FOTO] Ciekawostka z okazji Dnia Dziecka: zdjęcia dzieci z Kutna sprzed 100 lat! 

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej z okazji przypadającego na dziś Dnia Dziecka przygotowało garść historycznych ciekawostek. Ich temat jest oczywisty – najmłodsi mieszkańcy Kutna (i nie tylko).

- Z okazji Dnia Dziecka prezentujemy Wam zdjęcia dzieci fotografowanych w kutnowskich atelier. Fotografie zostały wykonane w pierwszych dekadach XX wieku i pochodzą z kolekcji Marka Wójkowskiego – napisała Bożena Gajewska, prezes TPZK.

Zaprezentowano również fotografie dzieci spędzających czas w okolicach Kutna.

- Fotografie zostały wykonane w pierwszych dekadach XX wieku i pochodzą z kolekcji Jadwigi Górecznej (skany w archiwum TPZK) – dodaje B. Gajewska.

Na tym nie koniec. Jak czytamy na stronie TPZK, w Kutnie w 1911 roku powstał pierwszy ogródek dziecięcy.

- Zapewne była to inicjatywa dr Antoniego Troczewskiego, który na bieżąco śledził prasę warszawską i próbował zaszczepiać interesujące inicjatywy w Kutnie. Napisano o tym fakcie w Tygodniu Kutnowskim z 1911 roku (ostatnie zdjęcie w galerii) – podkreśla prezes TPZK.

Ogrody dziecięce na ziemiach polskich zaczęły powstawać już na początku XX wieku. Były to inicjatywy wspomagające rozwój dziecka, jak i niosły pomoc rodzinie w wychowaniu najmłodszych. Początki sięgają roku 1899, gdy na wniosek T. Halickiego wydział wychowawczy Towarzystwa Higienicznego postanowił zająć się urządzaniem placu zabaw dla dzieci w Warszawie, tworząc w krótkim czasie trzy ogrody: dwa w Agrykoli i jeden w Ogrodzie Saskim. Przykład stolicy zaktywizował wiele miast. W 1904 roku powstały ogrody dziecięce w Wilnie, w Płocku oraz w Kaliszu.

W Galicji oprócz istniejącego parku im. Jordana utworzono podobny ogród we Lwowie.Zakładanie ogrodów miało przede wszystkim przeciwdziałać złym warunkom życia miejskiego, które fatalnie wpływały na rozwój dziecka. A.Szycówna w artykule pt. „Ogrody dziecięce imienia Rau’a opublikowanym w czasopiśmie „Zdrowie” (1904 z.1, s.5) stwierdza: „otóż ogrody dziecięce są protestem zdrowej myśli pedagogicznej przeciwko niezdrowym warunkom życia i wychowania”

Korzystano z artykułu Stefanii Walasek pt. „Rodzina i jej obowiązki wobec najmłodszych na łamach prasy przełomu XIX i XX w.”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE