Reklama

Reklama

[FOTO] Konferencja starosty i kuratora oświaty. W Kutnie powstanie park za 20 milionów złotych?

Opublikowano: 21 stycznia 2021 15:27
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Łódzki kurator oświaty przyjechał do Kutna, by spotkać się z dyrektorami kilku szkół z powiatu kutnowskiego. Wykorzystując jego wizytę w Kutnie zorganizowano konferencję prasową. W jej trakcie mówiono o tym, jak wygląda edukacja w placówkach oświatowych dla których organem prowadzącym jest starostwo powiatowe w Kutnie.

Reklama

Konferencja odbyła się w zespole szkół nr 1 w Kutnie. Wzięli w niej udział: senator Przemysław Błaszczyk, łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer, dyrektor delegatury kuratorium w Skierniewicach Irena Maria Lesiak, a także starosta Daniel Kowalik i jego zastępca Marek Jędrzejczak, członek zarządu powiatu Tomasz Walczewski oraz dyrektor „Staszica” Agnieszka Wajgner-Matusiak.

- Dziękuję panu kuratorowi za dostrzeżenie naszego powiatu. Mogę powiedzieć, że łódzkie kuratorium oświaty zawsze wspierało edukacje w powiecie kutnowskim. Dzięki temu wspaniałemu wsparciu możemy liczyć na rozwój – mówił na wstępie Daniel Kowalik.

Odpowiedzialny za edukację Marek Jędrzejczak dziękował dyrektorom i nauczycielom ze szkół podległych powiatowi za dobre zorganizowanie nauki zdalnej. Następnie stwierdził, że starostwo najwięcej środków pozyskuje na rozwój młodzieży.

- Mamy 11 projektów na które mamy ponad 6 milionów złotych. Tyle pieniędzy zostanie przeznaczonych na rozwój młodzieży, kadry pedagogicznej, oraz rozwój bazy edukacyjnej. Pozyskujemy także środki z Narodowego Funduszu Zdrowia, które przeznaczane są na unowocześnianie szkół. Pozyskaliśmy ponad 100 tysięcy złotych na dwie pracownie – mówił Marek Jędrzejczak.

Powiat uczestniczy w takich programach jak „posiłek w szkole i w domu”. Wicestarosta mówił także o dofinansowaniu na zakup laptopów i tabletów dla uczniów. Powiat pozyskał także dofinansowanie na wsparcie rodzin zastępczych. 

- Powiat kutnowski pod kierownictwem starosty Daniela Kowalika kwitnie. Dzięki wsparciu senatora Przemysława Błaszczyka, który jest waszym opiekuńczym duchem, powiat może i jest w stanie przekazać dla młodzieży w szkołach średnich bardzo duże środki. Plany są olbrzymie. Widziałem bardzo ważną szkołę na edukacyjnej mapie województwa łódzkiego – I liceum ogólnokształcące w Kutnie. Uczniowie na pewno wiedzą, że zaszczytem jest do niej chodzić, ta szkoła plasuje się na czołowych miejscach rankingu Perspektyw – zaznaczał kurator Waldemar Flajszer.

Dodawał, że niezwykle ważne są także szkoły zawodowe, a zespół szkół nr 1 w Kutnie jest niezwykle cenną placówką. Mówił, że pomoc rządowa jest niezwykle istotna dla funkcjonowania szkół , a w zeszłym roku przeznaczono miliard złotych na różnego rodzaju wsparcie edukacji zdalnej.

Podkreślał także, że rozwój edukacji w powiecie kutnowskim przebiega doskonale, a jednym z głównych celów kuratorium jest szeroko rozumiana pomoc dla dyrekcji szkół. Zaznaczał również, że nauczyciele wkładają ogrom wysiłku w wykonywaną przez siebie pracę, co powinno znaleźć uznanie w oczach uczniów, czy rodziców. Dodał, że każdy z niecierpliwością czeka na zakończenie nauki zdalnej i powrót do gmachów szkół.

Kurator podzielił się z nami ciekawą informacją. Otóż w naszym powiecie planowane jest przeprowadzenie bardzo ambitnego edukacyjnego projektu. W tej chwili wszystko znajduje się w fazie wstępnej. Chodzi o „kutnowską ecosferę”, czyli rodzaj parku naukowo-rekreacyjnego. Miałyby się tam znaleźć m.in. pawilony edukacyjne. 

- To niebywała rzecz w skali kraju. Jeżeli to się uda, to w sąsiedztwie liceum im. Jana Henryka Dąbrowskiego powstanie ekopark. Można to porównać do parku technologicznego. Całość projektu to 20 milionów złotych. Na dzień dzisiejszy nie możemy jeszcze mówić o konkretach – mówił Waldemar Flajszer.

Inicjatorami projektu jest spółka ECO Kutno i I LO im. Jana Henryka Dąbrowskiego. Całość miałaby być sfinansowana m.in. dzięki rządowym lub unijnym dotacjom. Z parku mogłaby korzystać młodzież z Kutna i powiatu. Jak dotąd nie można nawet wstępnie powiedzieć, kiedy park mógłby powstać, ponieważ wszystko znajduje się na bardzo wczesnej fazie. 

- Projekt na razie jest pomysłem, koncepcją, marzeniami. Mam nadzieję, że znajdziemy na to środki, myślę, że to bardzo fajny pomysł. Czy nam się uda? Mam nadzieję, że tak. Trzeba sobie stawiać ambitne cele – mówił senator Przemysław Błaszczyk.

Senator podkreślał, że park świetnie sprawdzałby się jako miejsce, w którym dzieci i młodzież uczyliby się życia w zgodzie z ekologią i naturą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)
  • 8 miesięcy temu | ocena +2 / -0

    Krawat

    To już nie zakleja plakatów???

  • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -3

    Xxxl

    Polityka z najwyższej półki zawitała do szkoły