Reklama

Reklama

[FOTO] Marszałek Piłsudski na kutnowskim dworcu. Zobacz, jak witano Naczelnika Państwa!

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wiele lat przed tym jak pomnik Józefa Piłsudskiego stanął w centrum Kutna, Marszałek osobiście pojawił się w naszym mieście. A było to dokładnie 100 lat temu. O tym oraz innych ciekawych wydarzeniach z połowy kwietnia 1921 roku możemy dowiedzieć się dzięki materiałom udostępnionym przez Kutnowskie Towarzystwo Historyczne. A trzeba powiedzieć - działo się!

Reklama

Czym żyło Kutno 100 lat temu? Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie jest w posiadaniu istnych skarbów, które pozwalają nam na niezwykłą podróż w czasie. Dziś przyjrzymy się wydarzeniom z pierwszej połowy kwietnia 1921 roku. 

Najważniejszym z nich był niewątpliwie przyjazd Naczelnego Wodza II Rzeczpospolitej, Józefa Piłsudskiego. Jak opisywano wówczas jego wizytę w naszym regionie?

W ubiegłą niedzielę rano przybył na dworzec kolejowy w Kutnie specjalny pociąg z Naczelniniek Państwa. Tu przywitała Naczelnika deputacja miasta ze Starostą Pirożkiem na czele. Po krótkiem powitaniu odjechał Naczelnik Państwa autem do Płocka zatrzymując się po drodze w Strzelcach i w Gostyninie. W Strzelacach oczekiwała miejscowa ludność Naczelnika przed kościołem, z procesją. Uroczyste "Te Deum" odśpiewał miejscowy proboszcz. W Gostyninie witała Naczelnika Państwa deputacja miasta z miejscowym Starostą. Po przybyciu do Płocka udał się Naczelnik Państwa do katedry. Po wysłuchaniu Mszy świętej odbyła się uroczystość dekorowania miasta i bohaterskich obrońców Płocka z czasów walk bolszewickich krzyżami "Virtuti Militari". W Płocku był Naczelnik Państwa poraz pierwszy w życiu, toteż z wielkim zainteresowaniem oglądał starożytne miasto, które tak chlubnie zapisało się w historji ostatnią obroną przed najazdem bolszewickim. Po raucie, urządzonym przez miasto na cześć Naczelnika Państwa powrócił Naczelnik Państwa nocą do Kutna, a stąd odjechał pociągiem do Warszawy żegnany przez włądze wojskowe i cywilne i miejscwoą publiczność - czytamy w archiwalnym artykule.  

Poza tym, w lokalnej prasie rozpisywano się na temat kradzieży 400 funtów słoniny, sprawy oszukanych na "tani" spirytus, czy nowej taryfy dorożkarskiej. Treści artykułów znajdziecie w galerii zdjęć. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy