Reklama

Franciszek Starowieyski w Kutnie – wernisaż wystawy

Opublikowano:
Autor:

Franciszek Starowieyski w Kutnie – wernisaż wystawy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia

Zapraszamy na wernisaż oraz do obejrzenia wyjątkowego dzieła Franciszka Starowieyskiego, które będzie prezentowane w Galerii Kutnowskiego Domu Kultury „Okno na Sztukę” od 3 października do 4 listopada 2018.

Prezentowane dzieło to jeden z największych, autorskich „Teatrów Rysowania” zatytułowany „W oczekiwaniu Ocaliciela”. Jest to niezwykła, monumentalna praca plastyczna w figuratywnej formie poruszająca treści związane z upadkiem cywilizacji i nieuchronnym końcem świata. W rysunku widać fascynację artysty zmysłowym ciałem kobiecym, możemy również zobaczyć hybrydy zwierzęco-ludzkie, które przenikając się i splatając pozostają w nierozłącznym uścisku. W szerszym kontekście obcowania z dziełem pojawia się w odbiorze refleksja nad przemijaniem i śmiercią. Artystyczna wartość dzieła jest poza dyskusją natomiast o fizycznej wielkości niech mówią wymiary pracy, która jest złożona z 9 jednakowych części, naciągniętych na drewniane blejtramy o wym. 2,0 m szerokości i 3,0 m wysokości każdy. Całość ekspozycji tworzy ciąg o całkowitej długości 18,0 m.
Autor, Franciszek Starowieyski urodził się 8 lipca 1930 roku w Bratkówce (k/Krosna),a zmarł 23 lutego 2009 roku w Warszawie. Uznany za jednego z największych twórców polskiej sceny artystycznej. Niezwykle barwna postać – malarz, rysownik, grafik, twórca plakatów, scenografii teatralnych i telewizyjnych. Pochodził ze szlacheckiej rodziny, pieczętującej się herbem Biberstein. Studiował malarstwo w krakowskiej ASP, w pracowniach Wojciech Weissa oraz Adama Mrówczyńskiego (1949-52), a następnie w warszawskiej ASP w pracowni Michała Byliny, gdzie uzyskał dyplom w 1955 roku. Zrealizował około 300 plakatów i uważany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli “polskiej szkoły plakatu”. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, wykładowca Berliner Hochschule der Kunste (1980) i Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie (od 1993 roku). Wykreował ponad 20 spektakli Teatru Rysowania w różnych miejscach świata. Za najbardziej udane uważa Teatry w Wenecji i Paryżu, w Spoleto, Sewilli i Chicago.

Wernisaż wystawy „F. Starowieyski. Teatr Rysowania. W oczekiwaniu Ocaliciela” 3 października 2018 o godz. 18.00 w Galerii Okno na Sztukę Kutnowskiego Domu Kultury. Właścicielami wystawy są: Cyprian Biełaniec i Arkadiusz Widelski, a organizatorami Agencja ZEGART, Galeria Okno na Sztukę oraz Kutnowski Dom Kultury.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE