reklama
reklama

Gdzie na świąteczny wypad w naszym okolicach? W te miejsca warto wybrać się całą rodziną

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gdzie na świąteczny wypad w naszym okolicach? W te miejsca warto wybrać się całą rodziną - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaSłońce, ciepły wiatr i budząca się do życia natura – taka pogoda to najlepsze zaproszenie do wyjścia z domu. Zamiast świętować tylko przy stole, wybierz się z rodziną na spacer po okolicy i poznaj lokalne atrakcje turystyczne. Malownicze szlaki, zabytkowe miejsca, klimatyczne skanseny czy punkty widokowe – nasz region ma wiele do zaoferowania na wiosenny, świąteczny weekend. Nie przegap okazji, by połączyć tradycję z odkrywaniem najpiękniejszych zakątków!
reklama

Atrakcje turystyczne w naszych okolicach. Tutaj warto wybrać się na świąteczną wycieczkę

Zamek w Oporowie

Gotycki zamek z XV wieku, otoczony romantycznym parkiem. Idealne miejsce na spacer i podziwianie architektury. Był nagradzany statuetkami Google, służył jako sceneria znanych produkcji telewizyjnych, a każdego roku odwiedzają go tysiące turystów. To niewątpliwie jedna z największych perełek architektonicznych i historycznych naszego regionu. 

Odległość od Kutna: około 15 km

Skansen w Maurzycach

Łowicki Park Etnograficzny prezentujący zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Założony w połowie lat 80. Skansen w Maurzycach to niezwykłe miejsce, które przenosi odwiedzających w czasie do XIX i początku XX wieku, ukazując życie na wsi łowickiej. Znajdziecie tutaj kolekcję ponad 40 drewnianych budynków, w tym chałup chłopskich, zabudowań gospodarczych, kuźni oraz drewnianego kościółka. Wszystkie obiekty zostały starannie przeniesione z różnych części regionu łowickiego i odrestaurowane, by wiernie oddawały klimat dawnych czasów.

reklama

Odległość od Kutna: około 30 km

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska

Skansen zlokalizowany we wsi Kwiatkówek, niedaleko Łęczycy, prezentujący tradycyjną zagrodę chłopską. Kompleks obejmuje zrekonstruowane drewniane chaty, stodoły, kuźnie oraz inne budynki gospodarcze, które wiernie oddają klimat dawnych czasów. Eksponaty zgromadzone w skansenie pozwalają zapoznać się z dawnymi narzędziami rolniczymi, meblami oraz przedmiotami codziennego użytku. W części gospodarczej Zagrody w Kwiatkówku można również podziwiać oryginalny młyn wietrzny typu kozłowego z 1820 roku. To miejsce oferuje nie tylko możliwość odkrywania architektury, ale także aktywnego uczestnictwa w pokazach dawnego rzemiosła.

Odległość od Kutna: około 21 km

reklama

Kolegiata w Tumie

Romańska perła architektury sakralnej, jeden z najciekawszych romańskich zabytków sakralnych w Polsce. Grodzisko w Tumie to fascynująca podróż do czasów średniowiecznej Łęczycy, gdy ziemie te były zamieszkiwane przez pierwszych Piastów. Częściowo zrekonstruowane mury obronne z bramą skrywają wewnętrzne tajemnice, takie jak wieża strażnicza oraz pozostałości po dawnym grodzie.

Odległość od Kutna: około 22 km

Zamek w Łęczycy

reklama

Zamek zbudowany z czerwonej cegły, otoczony fosą zasilaną wodami z rzeki Bzury. To jedna z najstarszych i najsłynniejszych budowli obronnych w województwie łódzkim. Zbudowany został najprawdopodobniej w latach 1357-1365 z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. 

Wewnątrz działa muzeum, w którym obejrzeć można ciekawe ekspozycje dotyczące historii samego zamku, ale także całego regionu. Regularnie odbywa się tu także turniej rycerski (pierwszy został zorganizowany w 1998 roku), na który zjeżdżają się najlepsze grupy rekonstrukcyjne z całego kraju.

Odległość od Kutna: około 28 km

Ruiny zamku w Besiekierach

To jedno z mniej znanych, a jednocześnie najbardziej urzekających i tajemniczych atrakcji turystycznych w województwie łódzkim. Znajduje się w powiecie łęczyckim (gmina Grabów). Budowla najprawdopodobniej powstała na przełomie XV i XVI wieku. Zamek został zbudowany na planie prostokąta, otoczony fosą i wyposażony w masywne mury oraz wieżę obronną. Dziś zachowane fragmenty murów przyciągają turystów, a legenda głosi, że w podziemiach zamku ukryty jest skarb pilnowany przez ducha. Ruiny są otwarte dla zwiedzających przez cały rok, co czyni je idealnym celem na weekendowe wycieczki.

reklama

Odległość od Kutna: około 30 km

Kompeks parkowo-pałacowy w Arkadii i Nieborowie

Miejsce to uchodzi za jedną z największych atrakcji województwa, rozkochując w sobie nawet twórców filmowych: kręcono tu sceny do kilkunastu popularnych filmów i seriali. Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwiema wyspami. Jest tu malowniczo, krajobraz pozwala na chwilę zwolnić, całkowicie oderwać się od codziennego zgiełku i napawać urokami natury. Na terenie parku znajdziemy szereg architektonicznych perełek, nierozerwalnie związanych z postacią Heleny Radziwiłłowej.

W ogrodzie barokowym w Nieborowie dominują w rodzine gatunki drzew, a najbardziej okazałe są dwa platany posadzone ok. roku 1770. Od strony zachodniej ogród opiera sie o wielki kanał zaprojektowany w kształcie węgielnicy. Za kanałem znajduje się park krajobrazowy, zaś po stronie wschodniej ogrodu zabudowania gospodarcze, zbudowane w końcu XVIII wieku. Po stronie północnej pałacu, w okolicy dziedzińca dojazdowego położony jest Pawilon Myśliwski, mieszczący dzisiaj pokoje gościnne, zaś bliżej bramy budynek Manufaktury.

Odległość od Kutna: około 54 km

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo