Posłanka pyta o auto elektryczne w Łaniętach
O tej inwestycji pisaliśmy już na KCI W TYM MIEJSCU. 30 grudnia ubiegłego roku władze gminy Łanięta poinformowały o podpisaniu umów z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednym z zadań realizowanych dzięki dofinansowaniu był zakup samochodu elektrycznego.
Przetarg ogłoszono 28 lutego, oferty można było składać do 8 marca. W połowie tego roku auto trafiło do gminy. Jak informowano, samochód jest energooszczędny, ekologiczny i nowoczesny.
Nowy nabytek gminy Łanięta na jednym ładowaniu może przejechać 500 kilometrów.
Posłanka Paulina Matysiak przyjrzała się tej sprawie. Jak poinformowano powodem były różnorodne reakcje opinii publicznej na ten temat.
- Gmina Łanięta postanowiła podążyć drogą ekologicznych innowacji, inwestując w samochód elektryczny. Pomysł wywołał mieszane reakcje i stał się przedmiotem zainteresowania posłanki Pauliny Matysiak, która postawiła szereg pytań dotyczących zasadności i przejrzystości tego przedsięwzięcia. Gminne plany początkowo zakładały zakup busa, który mógłby przewieźć większą liczbę mieszkańców. W trakcie jednej z sesji Rady Gminy wójt tłumaczył jednak, że z uwagi na wysokie koszty zakupu większego pojazdu, zdecydowano się na mniejszy samochód osobowy – informuje biuro poselskie Pauliny Matysiak.
To samo źródło podaje, że posłanka dbając o interesy mieszkańców i transparentność wydatków gminy, zwróciła się z pismem w tej sprawie.
- Zwróciła uwagę na potencjalne problemy związane z zakupem mniejszego samochodu, takie jak trudności w przewożeniu większych grup, na przykład zespołów muzycznych, czy drużyn sportowych. Zdaniem posłanki, zakup samochodu to nie tylko kwestia techniczna, ale także ważny element komunikacji z mieszkańcami – dodaje biuro poselskie posłanki.
Wójt szczegółowo wyjaśnia
Biuro informuje, że zgodnie z deklaracją wójta samochód ma służyć zarówno pracownikom UG, jak i mieszkańcom.
Wśród założeń jest również dowożenie mieszkańców do lokali wyborczych. Z informacji przekazanych przez gminę w odpowiedzi na pismo posłanki wynika, że samochód elektryczny został zakupiony 29 maja 2023 roku.
- W piśmie podkreślono, że pojazd może być używany wyłącznie w celach służbowych przez upoważnionych pracowników urzędu. Co istotne, urząd nie wprowadził specjalnego regulaminu użytkowania pojazdów służbowych, co nie jest wymagane przez prawo. Do dnia 1 sierpnia 2023 roku samochód przejechał 1781 km. Główne koszty związane z jego utrzymaniem to ubezpieczenie oraz ładowanie – zaznacza biuro P. Matysiak.
Energia elektryczna, której pojazd używa do ładowania, pochodzi głównie z instalacji fotowoltaicznej. Biuro informuje, że wójt zadeklarował, że w przypadku potrzeby przewozu większej grupy osób, gmina skorzysta z autobusu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.