Temat cudzoziemców, w trakcie ostatniej sesji rady miasta, poruszył radny Robert Feliniak. Rajca dopytywał dyrektor PUP o to, ilu obcokrajowców jest obecnie zatrudnionych legalnie na terenie powiatu kutnowskiego.
-Ilu dokładnie obywateli zza granicy przebywa na terenie powiatu, nie jestem w stanie powiedzieć. Natomiast jeżeli chodzi o liczbę rejestrowanych oświadczeń, liczbę powiadomień o zatrudnieniu (ustawa z marca ubiegłego roku wprowadziła uproszczony system zatrudniania obywateli ukrainy), było to ok. 1640 osób. Jeżeli chodzi o oświadczenia, ta liczba oświadczeń, ze względu na to ułatwienie, spadła do ok. 1300 - wyjaśniała dyrektor PUP, Małgorzata Czerwińska - Jeśli chodzi o rejestrację w urzędzie pracy, spodziewaliśmy się, w związku z inwazją, zwiększonej liczby rejestracji. W ciągu ubiegłego roku 78 cudzoziemców rejestrowało się w PUP. Były to krótkotrwałe rejestracje, ponieważ te osoby podejmowały pracę niekoniecznie u nas, bądź wyrejestrowywały się, ponieważ wyjeżdżały do większych miast szukać pracy.
Małgorzata Czerwińska dodaje, że urząd zorganizował również kilka straży dla Ukraińców, jedną kobietę skierowano na studia podyplomowe, ponadto w PUP zatrudniono jednego obywatela Ukrainy, aby bez barier językowych móc obsługiwać petentów zza wschodniej granicy.
Radny Feliniak dopytywał jednak o cudzoziemców z Gruzji, stwierdzając, że na kutnowskich ulicach można dostrzec coraz pokaźniejszą reprezentację obywateli tego kraju.
- W związku z tym, że część obywateli Ukrainy, głównie mężczyźni, opuścili Polskę, faktycznie w to miejsce wchodzą obywatele Gruzji. Ten ciężar zatrudnienia rejestrowanego przez nas przeniósł się na obywateli Gruzji - przyznała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
Pytana o szacowaną licznę Gruzinów pracujących aktualnie na terenie naszego powiatu, odrzekła, że jest ich ok. 1 300.
Temat cudzoziemców pojawił się także w kontekście jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Radny Tomasz Rędzikowski pytał, czy wśród 59 osób, które otrzymały z PUP wsparcie finansowe, byli także obcokrajowcy i czy w ogóle o taką pomoc mogą wnosić?
- Był jeden obcokrajowiec i mogą oni korzystać, pod warunkiem, że ten status pobytu, dokument potwierdzający prawo legalnego pobytu na terenie Polski wykracza poza ten ustawowy obowiązek prowadzenia działalności przez 12 miesięcy, bądź w przypadku pracodawców, jeśli zatrudniają obywateli z zagranicy przez okres powyżej 24 miesięcy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.