Reklama

Historyczne Zaduszki w Żychlinie

Opublikowano:
Autor:

Historyczne Zaduszki w Żychlinie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Świąteczny weekend w Żychlinie upływa pod znakiem dwóch historycznych akcji. Historycznych, bo organizowanych po raz pierwszy i historycznych, bo u ich podłoża leży rosnące ostatnio zainteresowanie mieszkańców gminy historią miasta i ziemi żychlińskiej.Od piątku do niedzieli trwa na cmentarzu parafialnym kwesta na renowację zabytkowych nagrobków. Kwesta zorganizowana została przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Żychlin, które zainicjowało akcję "Ocalmy od zapomnienia". Celem tej pierwszej, tegorocznej akcji jest renowacja nagrobka Marii Kozielskiej, młodej matki, która poświęciła życie dla swojego dziecka.Do współudziału stowarzyszenie zaprosiło inne żychlińskie organizacje i instytucje. Na miejskim cmentarzu kwestują więc radni, harcerze, nauczyciele, rodzice, bibliotekarze, członkowie TMHŻ. W pierwszym dniu akcji kwestujący zebrali 3.395,75zł. Zbiórka trwa nadal.

Drugim historycznym akcentem tegorocznego Święta Zmarłych jest "Znicz Pamięci" - inicjatywa Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina. Znicz zapłonął na grobach najbardziej zasłużonych dla gminy mieszkańców, na grobach ludzi, którzy w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju miasta, m.in. takich, jak Zygmunt Okoniewski, Aleksander Orłowski, Karol Fabian, na grobach zasłużonych nauczycieli, instruktorów harcerskich, żołnierzy i powstańców styczniowych. Znicze pamięci członkowie stowarzyszenia zapalili również na kwaterach żołnierskich w Dobrzelinie oraz mogiłach powstańców styczniowych i żołnierzy września na cmentarzu w Śleszynie.

- Myślą przewodnią akcji, której symbolem jest znicz pamięci, jest nasz związek z historią - powiedzieli o swojej inicjatywie członkowie TMHŻ. - Z niej bowiem jesteśmy i każdy z nas może zostawić po sobie trwały ślad na jej kartach. Tak trwały, że po latach ktoś będzie chciał zapalić dla nas znicz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE