reklama
reklama

Historyczne zdjęcia Krośniewic. Jak zmieniło się to miasto? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Historyczne zdjęcia Krośniewic. Jak zmieniło się to miasto? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
29
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaNa łamach naszego cyklu mieliśmy okazję odkrywać fascynującą historię Kutna poprzez stare zdjęcia. Dziś z przyjemnością przenosimy się nieco dalej, w stronę Krośniewic – urokliwego miasteczka, które kryje w sobie wiele interesujących opowieści związanych z jego przeszłością. Prezentujemy Państwu zbiór kilkunastu fotografii, które przywołują na myśl czasy, gdy przez miasto poruszała się charakterystyczna kolejka.
reklama

Miasto z długą historią

Krośniewice, położone w historycznej ziemi łęczyckiej, mają bogatą historię sięgającą XV wieku. Lokowane w 1452 roku jako prywatne miasto szlacheckie, w XVI wieku znalazły się w granicach województwa łęczyckiego.

Miejscowość ta była znana z kłopotliwych zatorów komunikacyjnych, spowodowanych skrzyżowaniem wówczas dwóch głównych dróg krajowych – nr 1 i nr 2.

Ruch ten znacznie zmniejszył się po oddaniu do użytku autostrady A2 oraz po budowie obwodnicy, która została uroczyście otwarta 16 grudnia 2009 roku, choć nie obyło się bez krytyki ze strony mieszkańców i lokalnych władz.

reklama

Pierwsze wzmianki o Krośniewicach jako wsi datowane są na 1355 rok, natomiast informacja o miejscowej parafii pochodzi z 1388 roku. Mimo że dokładna data nadania praw miejskich nie jest znana, miasto zyskało status miasta nie później niż przed 1420 rokiem.

Od początku swojego istnienia, aż do 1945 roku, Krośniewice były w rękach prywatnych, stanowiąc własność różnych rodów, w tym Awdańców, Szczawińskich czy Rembielińskich.

reklama

W kulturze miasta znaczący epizod stanowią Żydzi, którzy w 1564 roku po raz pierwszy zostali wymienieni w zapisach. Niestety, miasto doświadczyło wielu przeciwności losu, w tym pożaru w 1576 roku.

27 marca 1775 kolejny właściciel Karol Saryusz Gomoliński otrzymuje od króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przywilej dla Krośniewic zezwalający na targi tygodniowe w poniedziałek. W 1793 miasto zajęte przez Prusy, później w Królestwie Kongresowym.

W 1870 roku Krośniewice straciły prawa miejskie i zostały siedzibą gminy, które odzyskały w 1926 r.

reklama

Również w Krośniewicach rozwijały się różne formy życia religijnego. W 1906 roku zawiązała się tu parafia mariawicka, związana z działalnością ks. Jana Marii Michała Kowalskiego oraz ks. Czesława Marii Polikarpa Kahla.

W 1915 roku powstała kolejka wąskotorowa.

Niestety, Krośniewice nie uniknęły tragicznych wydarzeń II wojny światowej. Po zajęciu ich przez wojska niemieckie 16 września 1939 roku, miasto znalazło się w strefie okupacyjnej, a w 1940 roku utworzono tu getto, w którym przetrzymywano ponad 1100 Żydów z miasta i okolic. 15 października 1942 getto zostało zlikwidowane, a wszystkich jego mieszkańców wywieziono do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem i wymordowano.

W 1943 administracja niemiecka zgermanizowała nazwę miasta do formy Kroßwitz.

W czasach Polski Ludowej, od początku lat 60. do połowy lat 80. w mieście krzyżowały się dwie główne drogi międzynarodowe: E8 relacji Świecko – Poznań – Warszawa – Terespol i E16 relacji Trójmiasto – Toruń – Łódź – Cieszyn.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama