reklama
reklama

Pamięć o ofiarach Zagłady w Kutnie: Finał projektu „Zachor znaczy pamiętaj!” [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pamięć o ofiarach Zagłady w Kutnie: Finał projektu „Zachor znaczy pamiętaj!” [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaW sercu Kutna odbyło się niezwykłe wydarzenie, w ramach projektu „Zachor znaczy pamiętaj!”, które miało na celu uczczenie pamięci ofiar Zagłady oraz podniesienie świadomości o historii żydowskiej społeczności w regionie. Uczniowie kutnowskich szkół, wspólnie z lokalnymi liderami i wyjątkowymi gośćmi, zafascynowani opowieściami i filmem dokumentalnym, przeszli przez ważną lekcję historii, która łączy pokolenia i dba o pamięć o przeszłości.
reklama

Zachor znaczy pamiętaj!

Stowarzyszenie Grupa Przyjaciół „od jutra” przystąpiło do finału realizacji zadania publicznego pt. „Zachor znaczy pamiętaj!” dofinansowanego ze środków Województwa Łódzkiego w ramach Budżetu Obywatelskiego „ŁÓDZKIE NA PLUS” na 2024 rok.

Dnia 1 października 2024 roku odbyło się wydarzenie, które zgromadziło uczniów i nauczycieli z kutnowskich szkół oraz placówek z powiatu kutnowskiego, w tym I LO im. J.H. Dąbrowskiego, II LO im. J. Kasprowicza, ZS nr 1 im. St. Staszica, ZSZ nr 2 im. Troczewskiego, ZS nr 3 im. Władysława Grabskiego, Technikum i Liceum Katolickie SPSK, a także Szkoły Podstawowej nr 5 i nr 9 oraz SOSW nr 2 w Kutnie oraz MOS w Żychlinie.

reklama

Wydarzenie miało na celu uczczenie pamięci ofiar Zagłady oraz budowanie świadomości na temat historii społeczności żydowskiej w Kutnie. W ramach spotkania uczniowie mogli obejrzeć film dokumentalny „Ukos światła”, który ukazuje wysiłki Dariusza Popieli, medalisty olimpijskiego, oraz grupy młodych polskich studentów w odbudowie zapomnianych żydowskich cmentarzy.

Film ten nie tylko opowiada osobistą historię, ale również może stać się wzorem dla mieszkańców Kutna i okolic w działaniach mających na celu upamiętnienie żydowskiego dziedzictwa lokalnej społeczności.

reklama

Po projekcji uczniowie mieli okazję wysłuchać opowieści Yosefa Kutnera o kutnowskim cmentarzu żydowskim. Dzięki tłumaczeniu Krzysztofa Bielawskiego, uczniowie dowiedzieli się o losach nagrobków oraz o pracy, jaką wykonała Jewish Kutno Group, aby przywrócić pamięć o zmarłych.

Wyniki pracy zamieszono w publikacji pt. Broken Memories. Remains from the Jewish Cementery in Kutno, najpierw w wersji PDF (którą można nieodpłatnie pobrać ze strony internetowej http://jewish.kutno.free.fr/ . Yosef Kutner podkreślił, jak ważne są dla społeczności żydowskiej cmentarze oraz jak wiele można zrobić, by zachować ich dziedzictwo.

reklama

W wydarzeniu uczestniczyli również goście szczególni, w tym Wanda Albińska, Ocalała z Zagłady, oraz jej syn Luc Albiński. Obecność takich postaci jak Zbigniew Wdowiak, zastępca prezydenta Kutna, oraz pracowników Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta, dodatkowo podkreśliła znaczenie tej inicjatywy.

Dzięki „Zachor znaczy pamiętaj!” uruchomiona została także wirtualna mapa śladami Żydów regionu kutnowskiego, dostępna pod adresem www.kutnowskisztetl.pl, która umożliwia odkrywanie historii i miejsc związanych z żydowską społecznością w Kutnie i okolicznych miejscowościach.

Yosef Kutner, potomek kutnowskich Żydów, jest założycielem Jewish Kutno Group, która od 2008 roku aktywnie dokumentuje i upamiętnia historię żydowskiej społeczności w Kutnie. Poprzez różnorodne projekty i publikacje, jak np. „Broken Memories. Remains from the Jewish Cemetery in Kutno”, grupa dąży do odtworzenia pamięci o żydowskich mieszkańcach Kutna, ich tradycjach i historii.

Krzysztof Bielawski, znany badacz cmentarzy żydowskich w Polsce, również uczestniczył w tym ważnym wydarzeniu. Jego wkład w badania nad dziedzictwem żydowskim stanowi istotny element w kształtowaniu świadomości historycznej w Polsce.

Zarówno stowarzyszenie, jak i wszyscy zaangażowani w projekt, zapraszają do udziału w kolejnych wydarzeniach realizowanych w ramach zadania publicznego „Zachor znaczy pamiętaj!”. Pamięć o przeszłości jest niezwykle ważna, a każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do zachowania tej pamięci dla przyszłych pokoleń.

Teresa Mosingiewicz – prezes Stowarzyszenia Grupa Przyjaciół „od jutra”

Bożena Gajewska – koordynatorka zadania publicznego „Zachor znaczy pamiętaj!”

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama