reklama
reklama

HIV w powiecie kutnowskim: z zeszłym roku żadnych przypadków, w tym jest gorzej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fot. wikipedia&pixabay.com

HIV w powiecie kutnowskim: z zeszłym roku żadnych przypadków, w tym jest gorzej - Zdjęcie główne

W zeszłym roku w powiecie kutnowskim nie odnotowano żadnych przypadków HIV, w 2021 roku mamy kilka zakażeń | foto fot. wikipedia&pixabay.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś cały świat obchodzi Dzień AIDS, który został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku. Celem jest zarówno zapobieganie AIDS jak i wyrażenie solidarności z chorymi.
reklama

Z tego powodu poprosiliśmy Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kutnie o dane dot. HIV i AIDS w powiecie kutnowskim. Celina Marciszewska, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kutnie poinformowała nas, że w tym roku (do 30 listopada) na terenie powiatu kutnowskiego odnotowano 4 przypadki zakażenia HIV, nie odnotowano żadnego zachorowania na AIDS. 

Dla porównania – w ubiegłym rogu w naszym powiecie nie odnotowano żadnego przypadku HIV ani AIDS, z kolei w 2019 roku 2019 zarejestrowano 3 zakażenia HIV i 1 zachorowanie na AIDS.

- Mieszkańcy powiatu kutnowskiego mogą wykonać badania na obecność wirusa HIV w każdym punkcie pobrań należącym laboratorium działającym na terenie powiatu kutnowskiego tj. punkt pobrań „Diagnostyka"  ul. Teligi 4, punkt pobrań Laboratorium ALAB – Kutno, ul. Sowińskiego 1 oraz punkt pobrań CDL w Kutnie, ul Sienkiewicza 16 - są to badania płatne – informuje Celina Marciszewska.

Informacje na temat bezpłatnych,  anonimowych testów w kierunku HIV, bez skierowania  na terenie całej Polski można uzyskać na stronach internetowych Krajowego Centrum ds. AIDS : aids.gov.pl.

Serwis aids.gov.pl podkreśla, że w sytuacji narażenia na zakażenie HIV, takiej jak gwałt, zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia lub inne zdarzenie, natychmiast powinno się zgłosić do szpitala zakaźnego prowadzącego terapię antyretrowirusową.

- Im szybciej przyjmie się leki antyretrowirusowe (najlepiej w ciągu 2-3 godzin po zdarzeniu), tym większa szansa na uniknięcie zakażenia. Profilaktyka jest najbardziej skuteczna, jeśli zostanie wdrożona do 48 godzin od zdarzenia. Pamiętaj! Czas od zdarzenia do przyjęcia leków jest bardzo istotny! – zaznacza Krajowe Centrum ds. AIDS.

HIV przenosi się 3 drogami:

  • przez kontakty seksualne – udowodniono, że prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV, jeśli m.in. są spełnione następujące warunki: jest dobrej jakości, została właściwie założona, jest od początku do końca stosunku na swoim miejscu, nie pękła i nie zsunęła się;
  • przez krew – gdy zakażona krew dostanie się na skórę, która jest uszkodzona, na błonę śluzową np. do oka, nosa, jamy ustnej, na narządy płciowe lub zostanie wstrzyknięta podczas używania wspólnych z innymi igieł i strzykawek np. do podawania środków odurzających, anabolików w zastrzykach;
  • podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko – dlatego kobiety planujące ciążę lub będące w ciąży powinny wykonać test w kierunku HIV (ginekolog ma obowiązek zaproponować to badanie), test powinien też zrobić przyszły ojciec.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama