Reklama

Idą spore zmiany w przyjmowaniu pacjentów na SOR

Opublikowano:
Autor:

Idą spore zmiany w przyjmowaniu pacjentów na SOR - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 1 października br. - to data wprowadzenia systemu segregacji pacjentów, tzw. systemu triage. Termin ten znany dobrze strażakom zawita na Szpitalne Oddziały Ratunkowe w Polsce i najprawdopodobniej również do naszego miasta. Jak mówił Minister Zdrowia, celem jest takie skoordynowanie pracy lekarzy, by najpierw pod ich opiekę trafiały osoby z przypadkami pilnymi (np. udar) a w dalszej kolejności osoby nie wymagające pilnej obserwacji (np. z gorączką).

System wydaje się być bardzo prosty i przejrzysty. Każda osoba przyjmowana na SOR zostanie oznaczona odpowiednim kolorem - w szpitalach, w których funkcjonuje już triage, są to najczęściej opaski zakładane pacjentom na rękę. Czerwony kolor oznacza pacjenta wymagającego natychmiastowej opieki i znajdującego się w bezpośrednim stanie zagrożenia życia, którego trzeba przyjąć poza kolejnością. Pomarańczowym kolorem oznacza się pacjenta z wysokim ryzykiem bezpośredniego zagrożenia życia, który wymaga bardzo pilnej pomocy - nie może oczekiwać dłużej, niż 10 min. Kolor żółty jednoznaczny jest z pilnym udzieleniem pomocy. Osoba z żółtym kolorem nie może oczekiwać dłużej niż godzinę. Pacjenci oznaczeni kolorem zielonym to z kolei osoby, których stan wymaga podstawowej diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej oraz stosowania prostej terapii. Czas oczekiwania wynosi w tym przypadku do 4 godzin. Ostatni - niebieski definiuje pacjenta „wyczekującego”. Kolorem tym oznacza się osoby w dobrym stanie ogólnym z dolegliwościami trwającymi ponad 24h, którzy nie wymagają pilnego wdrożenia diagnostyki i leczenia.

Minister Łukasz Szumowski podkreśla, że system triage wprowadzony zostanie na izby przyjęć i Szpitalne Oddziały Ratunkowe wszędzie tam, gdzie się to „opłaca”, czyli tam gdzie jest przyjmowanych stosunkowo najwięcej pacjentów w ciągu doby. W związku z planowanymi zmianami ministerstwo musi zebrać rzetelne dane dotyczące właśnie średniej liczby pacjentów przyjmowanych w ciągu 24 godzin na SOR-y oraz czasu oczekiwania na pomoc w poszczególnych liniach.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE