Reklama

Inwestycja warta aż 130 milionów. Pociągi pojadą 120 km/h

Opublikowano:
Autor:

Inwestycja warta aż 130 milionów. Pociągi pojadą 120 km/h - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę za 130 mln zł na dokumentację i modernizację linii Ozorków - Łęczyca. Jak podała spółka to jeden z etapów poprawy komfortu podróży na trasie Łódź – Kutno. W Ozorkowie, Łęczycy i Sierpowie powstaną nowe funkcjonalne perony. Po modernizacji pociągi pasażerskie przyspieszą do 120 km/h.

Będzie sprawniejszy przewóz towarów. Inwestycja jest finansowana ze środków budżetowych. Linia Łódź – Kutno to trasa łącząca aglomerację łódzką z magistralą Warszawa – Poznań. Obecnie pomiędzy Ozorkowem i Łęczycą pociągi jadą 70 km/h.

Po zakończeniu prac składy pasażerskie przyspieszą do 120 km/h a towarowe do 100 km/h. Dla podróżnych przewidziane są nowe wyższe perony na stacjach Ozorków i Łęczyca oraz przystanku Sierpów.

- Będą wyposażone w nowe wiaty, ławki, gabloty informacyjne, system oznakowania dotykowego oraz stojaki rowerowe. Lepszy dostęp do kolei zapewnią dojścia w poziomie torów dostosowane do obsługi osób o ograniczonej zdolności poruszania się. Sprawniejszy przewóz towarów zapewni przebudowany układ torowy na stacjach Ozorków i Łęczyca. Wymieniona zostanie sieć trakcyjna. Na stacji Ozorków zostanie rozbudowane Lokalne Centrum Sterowania, który usprawni kierowanie ruchem kolejowym - podaje portal inforail.pl

Inwestycja obejmuje ok. 17 km torów, 5 peronów, 2 mosty, 4 przepusty oraz 17 rozjazdów. Wzrost poziomu bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego przyniesie modernizacja 10 przejazdów kolejowo-drogowych. Projekt pn. Wykonanie prac projektowych i robót budowlanych na linii kolejowej nr 16 na odcinku Ozorków – Łęczyca od km 35,884 do km 47,397 linii kolejowej nr 16 w ramach projektu pn.: "Prace na liniach kolejowych nr 15, 16 na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz – Kutno" zostanie zrealizowany w latach 2019-2022.

Prace budowlane ruszą w 2020 roku. Wartość podpisanej 29 września umowy 129 581 957,34 zł netto. Finansowanie ze środków budżetowych. W ramach prac na linii Łódź Kaliska – Zgierz – Kutno zostaną wykonane również prace na odcinkach Łódź Kaliska – Zgierz; Zgierz – Ozorków oraz Łęczyca – Kutno.

Pierwszy planowany do realizacji jest odcinek Łódź Kaliska – Zgierz. Po zakończeniu prac na tym odcinku, w 2020 r. rozpoczną się roboty równolegle na dwóch odcinkach: Zgierz – Ozorków i Ozorków – Łęczyca. Ostatnim etapem będzie przebudowa odcinka Łęczyca – Kutno. Trasa Łódź Kaliska - Kutno ma być przebudowana do końca 2023 roku.

info: inforail.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE