Reklama

Reklama

Jak rząd chce pomóc Polakom? Senator Błaszczyk wyjaśnia [ZDJĘCIA/WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Przed budynkiem banku PKO BP w Kutnie odbyła się konferencja prasowa Przemysława Błaszczyka. Senator mówił o tzw. wakacjach kredytowych. Oprócz senatora z przedstawicielami mediów spotkał się również starosta kutnowski Daniel Kowalik.

Reklama

- Dzisiaj mamy trzeci dzień funkcjonowania ustawy o wakacjach kredytowych. Myślę, że była ona wyczekiwana przez kredytobiorców, szczególnie kredytobiorców hipotecznych. Sejm przyjął projekt tej ustawy 7 lipca. Jest związana z tym, jaką sytuację mamy obecnie w gospodarce z dużą inflacją i wzrostem kredytów. Narodowy Bank Polski w ostatnim czasie podnosił stopy kredytowe, one diametralnie zmieniły raty kredytowe, głównie jeśli chodzi o kredyty hipoteczne – mówił Przemysław Błaszczyk.

Jak dodawał wcześniej namawiano Polaków do brania kredytów na własne cztery kąty i nikt nie był w stanie przewidzieć, że sytuacja w gospodarce tak bardzo się zmieni. Wspomniał, że wpływ na to miała pandemia COVID-19 i późniejsza agresja Rosji wymierzona w stronę Ukrainy, co spowodowało zawirowania na rynkach finansowych i energetycznych w gospodarce światowej. 

Jak podaje serwis podatki.gov.pl, wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. To nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Przykładowo: Rata kredytu wzrosła z 1500 zł do 2400 zł. Przy 8-miesięcznych wakacjach kredytowych (4 × w 2022 r. oraz 4 × w 2023 r.) obciążenie kredytobiorcy w latach 2022-2023 zmniejszy się o 19 200 zł.

Senator mówił również o ustawie dotyczącej wsparcia węglowego nad którą pracuje parlament. W jej myśl każde gospodarstwo domowe ogrzewane węglem będzie mogło otrzymać dotację w wysokości trzech tysięcy złotych.

- Przyspieszona została także czternasta emerytura, do końca roku przedłużona została tarcza antyinflacyjna, zamrożone zostały stawki jeśli chodzi o gaz dla gospodarstw domowych do 2027 roku. Myślę, że to jeszcze nie wszystkie rozwiązania, będą kolejne, ale to jest uzależnione od sytuacji gospodarczej i ekonomicznej oraz tego, co będzie się działo w najbliższym okresie. Rząd na bieżąco będzie reagował na problemy – zapewniał P. Błaszczyk. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy