Dąb
„Młode” drewno dębowe jest jasne, jednak z wiekiem zaczyna ciemnieć, zyskując tajemniczy, szlachetny charakter. Podłogi dębowe są dość drogie, jednak za ceną idzie jakość. Twarde i ciężkie drewno wykazuje niewielką podatność na kurczenie się, w związku z czym podłoga się nie odkształca i przez lata prezentuje się znakomicie. Nie występują na niej nieefektowne wybrzuszenia itp.
Jesion
Kolejny rodzimy gatunek, na który warto zwrócić baczniejszą uwagę w kontekście układania podłogi – to jesion. Jest bardzo twardy, a jego obróbka po zbyt długim czasie od ścięcia bywa problematyczna, jednak z drugiej strony, na uznanie zasługuje zadziwiająca wytrzymałość. Co ciekawe, świeżo ścięty jesion okazuje się być elastyczny. W związku z tym można z powodzeniem układać go na podłodze, która powinna być sprężysta.
Modrzew
Inny rodzimy gatunek, z którego wytwarza się deski podłogowe, to modrzew. Trwały i wykazujący zaskakującą odporność na wilgoć. Surowe drewno może być przechowywane przez pewien czas „pod gołym niebem”, jednocześnie tracąc swoich cennych właściwości. Modrzew, gdy jest suszony, raczej nie pęka i nie wypacza się, co stanowi jego kolejny atut. Dzięki temu często wykorzystuje się go w trakcie tworzenia podłóg.
Teak
Podłogi bardzo często wykonuje się również z gatunków egzotycznych, które okazują się być zadziwiająco trwałe, a także sprężyste. Drewno teakowe może znajdować się na podłodze nie tylko we wnętrzu domu, ale również na tarasie. Teak nie wypacza się i nie pęka, nawet jeśli jest poddany działaniu niekorzystnych warunków.
Iroko (Odum, Abang, Kambala, Rokko)
Ten egzotyczny gatunek występuje pod wieloma nazwami i występuje w kilku naturalnych, głębokich barwach. Choć drewno iroko okazuje się być wyjątkowo wytrzymałe, jego obróbka nie jest zbyt wymagająca. Materiał świetnie znosi wilgoć, dlatego wykorzystuje się go nie tylko do układania podłóg, ale również do wykańczania fasad budynków, budowy schodów itd.
Więcej o podłogach dowiesz się na https://parkiet.pl/13-podlogi-drewniane