Reklama

Jak wybrać miasto na studia?

Opublikowano:
Autor:

Jak wybrać miasto na studia? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia

Każdego roku tysiące studentów staje przed wyborem nie tylko kierunku studiów i uczelni, ale również miasta, w którym będą zdobywać wymarzony zawód. Kraków, Warszawa, Wrocław, a może Poznań? Możliwości jest wiele. Zatem, jak wybrać miasto na studia?

  1. Jak wybrać miasto na studia?
  2. W jakim mieście studiować?

Nadrzędnym kryterium wyboru miasta na studia powinien być kierunek studiów. Najlepiej jest wybrać ten preferowany i sprawdzić, na jakiej uczelni, a co za tym idzie, w którym mieście, poziom na tym kierunku jest najwyższy.

Jak wybrać miasto na studia?

Wybierając miasto, w którym student spędzi minimum kolejne 3 lata życia, nie może być podyktowany jedynie renomą uczelni. Choć jest ona najważniejsza, znaczenie mają również inne kwestie, jak choćby możliwość znalezienia odpowiedniego zakwaterowania. Dla wielu studentów początek studiów oznacza przeprowadzkę do miasta, w którym podejmą dalszą naukę, a więc również konieczność pozyskania mieszkania lub pokoju, względnie wynajęcia miejsca w akademiku. Ceny wynajmu mieszkań w największych miastach w Polsce plasują się na stosunkowo wysokim poziomie, jednak dzieląc mieszkanie z jednym lub dwoma znajomymi, można zyskać lokum w dobrej lokalizacji za odpowiednią do możliwości stawkę.

Nie mniejsze znaczenie mają koszty utrzymania, a więc zaspokojenie podstawowych potrzeb, a także możliwość udziału w życiu kulturalnym miasta i uczelni. Wielu studentów podczas studiów poszukuje pierwszej pracy lub praktyk zawodowych - myśląc o tym, w jakim mieście studiować, warto zwrócić uwagę również na rynek pracy i oferty dla studentów.

Poszczególne uczelnie, aby przyciągnąć nowych studentów, oferują również różnego rodzaju stypendia. Wybierając uczelnię i miasto, warto sprawdzić jakie stypendium na studiach będzie można uzyskać.

W jakim mieście studiować?

Zwykle co roku najwięcej chętnych studentów na jedno miejsce odnotowują uczelnie zlokalizowane w największych miastach w Polsce. Za miasto typowo studenckie uważany jest Wrocław, który studenci uwielbiają za niesamowitą atmosferę, szeroki wybór uczelni publicznych i prywatnych, a także duże możliwości na znalezienie pracy zarówno podczas studiów, jak i po ich zakończeniu. Jeśli chodzi o Kraków studia w tym mieście to marzenie wielu przyszłych studentów. Szacuje się, że życie w Mieście Królów jest nieco droższe niż we Wrocławiu czy Poznaniu, jednak studentów kusi oferta znakomitych uczelni. Nie mniejszą popularnością cieszą się inne miasta wojewódzkie, jak Warszawa, Gdańsk czy Rzeszów. To, w jakim mieście warto studiować, zależy głównie od oczekiwań i możliwości studenta.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE