Reklama

Reklama

Jak zainstalować system alarmowy?

Opublikowano: 24 listopada 2017 12:24
Autor:

Jak zainstalować system alarmowy? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Centralę alarmową, czujniki PIR i pozostałe elementy systemu należy zamontować za pomocą kołków rozporowych. Ważniejsze elementy trzeba zainstalować w niedostępnych miejscach. Po montażu warto zaznaczyć przeznaczenie każdego przewodu.

Reklama

Przed instalacją systemu alarmowego należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi centrali alarmowej i sygnalizatorów, ponieważ różne modele mają swoją metodę montażu.

Wybór miejsc do instalacji systemu alarmowego

Instalując system alarmowy, należy rozpocząć od czujek PIR, które montuje się na wysokości od 2 do 4 metrów. Odległość tę ocenia się ze względu na parametry danej czujki. Przewody wychodzące od tych urządzeń powinno się tak poprowadzić, aby były niewidoczne. Najczęściej wykonuje się to w korytkach kablowych, a w domach typu kanadyjskiego można swobodnie umieścić je w ścianach. Centralę alarmową (dla większych budynków zaleca się model integra 64) trzeba zamontować w chronionym pokoju, ponieważ jest to najważniejsze urządzenie w całym systemie. Najlepiej wybrać pomieszczenie bez okien. Natomiast sygnalizator zewnętrzny powinien być zainstalowany tak wysoko, aby nikt nieupoważniony nie miał do niego dostępu. Należy też ukryć kable do niego poprowadzone. Gdy urządzenie będzie zamontowane poniżej 3 metrów, należy zadbać o jego własne zasilanie awaryjne.

Jak montować centralę alarmową i czujniki PIR?

Centrala alarmowa powinna być umieszczona za pomocą kołków rozporowych. Jednak nie należy ich dokręcać do końca przed ułożeniem wszystkich przewodów! Warto też wspomnieć, że centralę alarmową należy podłączyć zarówno do linii telefonicznej, jak i sieci 230V.

Czujniki PIR instaluje się za pomocą wkrętów, gorącego kleju czy również kołków rozporowych. System prezentuje się najbardziej estetycznie i bezpiecznie, gdy jest poprowadzony pod tynkiem. W celach bezpieczeństwa warto też zamontować czujnik PIR na oddzielnym przewodzie.

Opisanie i podłączenie przewodów

Każdy przewód należy okleić kawałkiem taśmy, na której napisze się jego przeznaczenie. Następnie trzeba wprowadzić kable do obudowy centrali alarmowej przez otwór w kształcie prostokąta. Po podłączeniu wszystkich elementów systemu należy połączyć szeregowo wszystkie wyjścia sabotażowe (takie jak TAMP czy SAB) i zespolić je za pomocą zacisków centrali, zachowując wszystkie niezbędne środki ostrożności.

Uruchamianie systemu alarmowego

Po pierwszym uruchomieniu systemu centrala zwykle sygnalizuje awarię, więc należy najpierw ustawić właściwą godzinę na zegarze. Jeśli wszystko działa zgodnie z oczekiwaniami, dopiero powinno się dokręcić kołki rozporowe trzymające centralę alarmową. Po ustawieniu hasła serwisowego i użytkownika można przystąpić do czynnej pracy urządzenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)