Jak żyć po Sylwestrze?

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Spodziewasz się w Nowy Rok złego samopoczucia? Bólu głowy a nawet całego ciała? Ponadprzeciętnego zmęczenia? Wiele osób będzie cierpieć na te lub inne dolegliwości po udanej zabawie nie raz do białego rana. Jak sobie pomóc w "dzień po"? Natalia Topólniak - instruktor fitness, aqua fitness, trener personalny, technolog żywności i żywienia człowieka zdradziła nam na to sposób.

Często słyszę, że im lepsza była impreza, tym gorszy dzień następny. Niestety po fakcie nie ma wspaniałego sposobu, żeby całkowicie pozbyć się znienawidzonego kaca. Bądź co bądź, jest to zatrucie alkoholem organizmu, tak więc częste wizyty w toalecie to nasza reakcja obronna. Całe szczęście, że ją mamy!

Nie ma więc ratunku?

Dzięki kilku trikom możemy sprawić, aby kac nie był on aż tak dokuczliwy i szybciej dał o sobie zapomnieć.

Często „wracając do życia” wydaje nam się, że nasz organizm domaga się czegoś tłustego, porządnego do regeneracji.Owszem, regeneracja jest w tym wypadku niezbędna, jednak niekoniecznie przy pomocy pizzy czy golonki.

Jakie powinno być noworoczne śniadanie?

Niezależnie od tego jak się czujesz, zacznij wodą z cytryną! Woda oprócz oczywistej rzeczy – nawadniania organizmu, pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Cytryna dodatkowo przyspieszy detoksykację organizmu, dostarczy witamin i odciąży wątrobę.

Nawet jeśli nie dokucza Ci „podeszwa” w ustach staraj się pić więcej wody niż zwykle, bo nawet jeśli czujesz się jak „młody bóg” to organizm poprzedniej noc bardzo zubożał na nawodnieniu.

Co poza wodą?

Po pierwsze: bogate w tłuszcze, ale nietłuste: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, awokado, orzechy, jaja lub ryby.

Po drugie: bogate w witaminy i składniki mineralne. I tutaj mamy olbrzymie pole manewru! Owoce i warzywa na jakie tylko masz ochotę. Jednak najlepsze będą: banany, grejpfuty, pomarańcze, czerwone buraczki, pomidory.

Po trzecie: bogate w potas. Dla lepszego samopoczucia do śniadania można dorzucić serek wiejski, maślankę, kefir czy mleko. Ale kawa z mlekiem to już bardzo niedobry pomysł.

Dlaczego?

Bo jesteśmy odwodnieni, a kawa jest moczopędna.

Może przykładowe danie?

Na początek na potrzeby naszego artykułu, określmy trzy stadia KACA:

- kac lekki – lekko wiruje, ale nie masz większych problemów żołądkowych. Tutaj spokojnie możesz skorzystać z I, II lub III dania.

- kac denerwujący – stany kiedy wszystko jest w porządku przeplatają się ze stanami, kiedy Twój żołądek woła o pomstę. Tutaj możesz skorzystać z I, II lub III dania, ale jeśli nie jesteś w stanie zbyt długo mielić czegokolwiek, skorzystaj z dania alternatywnego.

- kac morderca – wizyty w toalecie jeszcze się nie zakończyły, a chociażby myśl o śniadaniu powoduje odruch wymiotny... to znak że musisz zaczekać z zasiadaniem do stołu. Wyjściem jest popijanie wody z dużą ilością cytryny oraz miodem, aż do stadium kaca denerwującego.

I danie:

- bułka wieloziarnista lub graham

- 1 jajo

- ½ awokado

- ½ pomidora

- 3-4 plastry papryki

- zioła, sól, pieprz, czosnek

Awokado warto kupić lekko miękkie jeśli chcesz je zjeść na następny dzień lub zawinąć w starą gazetę i odłożyć na jakiś czas, jeśli jest twarde.

Kiedy będzie już miękkie, należy przekroić je na pół i użyć miąższu do zrobienia pasty na kanapki. Polecam do tego celu wymieszać awokado z czosnkiem granulowanym, ziołami prowansalskimi, solą i pieprzem. Należy przy tym uważać z doprawianiem.

Jeśli masz zbyt mało czasu na czekanie, żeby awokado zmiękło, wystarczy przekroić je na pół, do dziury po pestce wbić jajko i wstawić do piekarnika na 180 stp. do momentu, aż białko jaja zmięknie.

II danie:

- 2-3 jaja

- 2 łyżki mąki razowej

- oliwa z oliwek

- jogurt naturalny

- szklanka soku z czerwonych buraków

- zioła, sól, pieprz

Jajka roztrzepać, dodać mąkę, doprawić dużą ilością ziół i smażyć na niewielkiej ilości oliwy z oliwek. Gotowy omlet polać jogurtem naturalnym.

III danie:

- ½ saszetki kaszy jaglanej

- 10 rodzynek suszonych

- ½ jabłka

- jogurt naturalny

Ugotowaną kaszę zmieszać z rodzynkami i pokrojonym jabłkiem, całość polać jogurtem.

danie alternatywne:

- 1 banan

- ½ szklanki maślanki naturalnej

- 2 łyżki kakao

- 1 łyżka miodu

- 1 łyżeczka oleju lnianego lub garść orzechów

Wszystkie składniki dokładnie zmiksuj.

Wszystkie dania są smaczne, warto więc sprawdzić, czy mamy wszystkie potrzebne produkty w domu.

Przedstawione powyżej śniadania są jedynie przykładowymi propozycjami. Ilości w nich podane powinny być dopasowane indywidualnie do każdej osoby.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE