Reklama

Jaką pastę używać ze szczoteczką elektryczną?

Opublikowano:
Autor:

Jaką pastę używać ze szczoteczką elektryczną? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Gdy już zdecydujemy się na zakup szczoteczki elektrycznej, zapewne w końcu postawimy przed sobą pytanie, jakiego rodzaju zakupić do niej pastę. Wiele osób zastanawia się, czy korzystając ze szczoteczek elektrycznych, można nadal myć zęby tymi samymi preparatami co wcześniej. Otóż wszystko zależy oczywiście od tego, z jakiej pasty korzystaliśmy dotąd w trakcie codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Specyfik, którym będziemy szczotkowali zęby przy użyciu szczoteczki elektrycznej, musi bowiem posiadać pewne cechy, dzięki którym nasze czyszczenie będzie nie tylko efektywne, ale również bezpieczne.

Wśród użytkowników największą popularnością cieszą się uniwersalne pasty do zębów, czyli te, które posiadają działanie ogólne – dzięki nim, możemy skutecznie zapobiegać formowaniu się próchnicy, kamienia nazębnego, i tym podobnych, powszechnych chorób jamy ustnej. Takie pasty szczególnie dobrze sprawdzają się jednak w przypadku szczoteczek manualnych, zaś gdy jesteśmy użytkownikami szczoteczki elektrycznej – już niekoniecznie. Na co zatem zwrócić uwagę, przy dokonywaniu wyboru pasty do zębów do szczoteczki elektrycznej?

Wybór właściwej pasty

Szczoteczki elektryczne wykonują w ciągu minuty około 9000 drgań, zaś te soniczne w tym samym czasie wykonują takich drgań nawet 48 000. Dla porównania, klasyczną szczoteczką manualną przez sześćdziesiąt sekund jesteśmy w stanie „wyśrubować” zaledwie 200 ruchów. Różnica jest zatem kolosalna. Tak szybkie działanie szczoteczek elektrycznych sprawia, że znacznie lepiej radzą sobie one z codziennymi naleciałościami, natomiast przy okazji, w przypadku korzystania z pasty o zbyt dużym współczynniku ścieralności, narażają nas na starcie szkliwa.

Wprawdzie z reguły każda pasta do zębów we współpracy ze szczoteczką elektryczną powinna zapewnić nam bardzo dobre efekty czyszczące, jednak specjaliści są zdania, że pasty przeznaczone specjalnie do użytkowania ze szczoteczkami elektrycznymi pozwalają wydobyć nam z codziennego mycia jeszcze więcej, a poza tym redukują ryzyko podrażnień niemal do minimum.

Jakie cechy powinna mieć najlepsza pasta do szczoteczki elektrycznej?

Jak już wiecie, pasta do szczoteczki elektrycznej powinna nieco różnić się od klasycznych, uniwersalnych preparatów, po które najchętniej sięgają użytkownicy szczoteczek manualnych. Powinna ona charakteryzować się:

  • niskim współczynnikiem ścieralności – szczoteczki elektryczne działają wystarczająco szybko, by skutecznie usunąć z powierzchni szkliwa codzienne naleciałości, nie ma więc konieczności, by dodatkowo korzystać z past o wysokim RDA. Poza tym, jak wspomniano wyżej, użytkowanie ich w połączeniu ze szczoteczką elektryczną może uszkodzić nam szkliwo,
  • małą ilością substancji pieniących – jako że szczoteczki elektryczne wykonują naprawdę szybkie ruchy, standardowe pasty w trakcie mycia taką szczoteczką zębów wyjątkowo się pienią. Ważne zatem, by wybrać taką pastę, która będzie pieniła się relatywnie mało (powinniśmy unikać past zawierających SLS, czyli laurylosiarczan sodu, wzmacniający efekt pienienia),
  • gęstą bądź żelową konsystencją – szybkie ruchy często prowadzą też do rozpryskiwania się pasty w jamie ustnej, a zatem najlepiej wybrać preparat o gęstej bądź żelowej konsystencji, gdyż taki z pewnością będzie dobrze utrzymywał się na główce szczoteczki,
  • zawartością substancji o działaniu bakteriobójczym – zwłaszcza warto zwrócić uwagę na obecność w paście ksylitolu czy cytranianu cynku. Pierwszy specyfik stanowi naturalny cukier, hamuje rozwój mikroorganizmów i reguluje poziom pH w jamie ustnej, zaś drugi odpowiada za hamowanie odkładania się płytki nazębnej i zapobiega stanom zapalnym.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o paście do szczoteczki elektrycznej?

Na rynku możemy obecnie znaleźć pasty do zębów z węglem specjalnie dedykowane użytkownikom szczoteczek elektrycznych, w produkcji takich specyfików specjalizuje się chociażby polska firma Seysso. Pasty te posiadają odpowiednio delikatne, subtelne działanie, i doskonale wykorzystują cały drzemiący w elektrycznym myciu potencjał. Ich zakup nie jest koniecznością, bo równie dobrze możesz korzystać z „normalnej” pasty (jeśli będzie ona spełniała wszystkie wymienione wyżej kryteria), jednak coraz więcej osób, chcąc zmaksymalizować jakość czyszczenia, decyduje się właśnie na produkty dedykowane.

Według nas najważniejsze, by pasta, którą wybierzesz do szczoteczki elektrycznej, odpowiadała wymogom tego typu produktów i spełniała potrzeby Twoich zębów. Za tego typu preparaty uchodzą chociażby pasty WhiteWash, ROCS, Biorepair, czy BlanX. W przypadku jakichkolwiek rozterek dotyczących wyboru odpowiedniego preparatu, zawsze możemy skonsultować się ze stomatologiem, który po analizie stanu naszej jamy ustnej pomoże podjąć jak najlepszą decyzję.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE