Reklama

Reklama

Jakość powietrza w Kutnie się pogarsza. Lepiej darować sobie wieczorne spacery

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe-archiwum

Jakość powietrza w Kutnie się pogarsza. Lepiej darować sobie wieczorne spacery - Zdjęcie główne

Jakość powietrza w Kutnie się pogorszyła | foto poglądowe-archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W ciągu dnia było nieźle, wieczorem zaczęło się robić coraz gorzej. Jakość powietrza w Kutnie pogarsza się z godziny na godzinę.

Reklama

Norma dla pyłu PM 2,5 wynosi 25 μg/m3 (średnia dobowa), a dla pyłu PM 10 - 50 μg/m3 (średnia dobowa). Są to normy Światowej Organizacji Zdrowia z 2018 r.

W Kutnie w ciągu dnia stężenie pyłem PM 10 nie przekraczało 50 μg/m3. Dopiero o godzinie 17 ta wartość podskoczyła do 60 i od tamtej pory stale rośnie. Na ten moment (godz. 20) stężenie pyłem PM 10 wynosi 117 μg/m3.

W przypadku pyłu PM 2,5 sytuacja także wyglądała nieźle do wczesnych godzin popołudniowych. O godz. 14 stężenie wzrosło do 41 μg/m3, o godz 16 było to już 63 μg/m3, z kolei o godz. 20 wartość stężenia pyłem PM 2,5 podskoczyła do rekordowych dziś 86 μg/m3.

Dlaczego w polskich miastach występuje smog wie niemal każdy – duża ilość samochodów, niskiej jakości opał, oraz palenie w przydomowych kotłowniach śmieci to tylko niektóre z powodów.

Pył PM 10 przedostaje się do organizmu przede wszystkim przez drogi oddechowe lub pośrednio przez układ pokarmowy, kiedy spożywana jest skażona żywność (szczególnie dotyczy to metali ciężkich). Stwierdzono, że cząstki o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane. 

Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Pył PM2,5 jest zanieczyszczeniem transgranicznym, transportowanym na odległość do 2500 km. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni, a sedymentacja i opady nie usuwają go z atmosfery. 

Pył zawieszony PM2,5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy