Norma dla pyłu PM 2,5 wynosi 25 μg/m3 (średnia dobowa), a dla pyłu PM 10 - 50 μg/m3 (średnia dobowa). Są to normy Światowej Organizacji Zdrowia z 2018 r.
W Kutnie w ciągu dnia stężenie pyłem PM 10 nie przekraczało 50 μg/m3. Dopiero o godzinie 17 ta wartość podskoczyła do 60 i od tamtej pory stale rośnie. Na ten moment (godz. 20) stężenie pyłem PM 10 wynosi 117 μg/m3.
W przypadku pyłu PM 2,5 sytuacja także wyglądała nieźle do wczesnych godzin popołudniowych. O godz. 14 stężenie wzrosło do 41 μg/m3, o godz 16 było to już 63 μg/m3, z kolei o godz. 20 wartość stężenia pyłem PM 2,5 podskoczyła do rekordowych dziś 86 μg/m3.
Dlaczego w polskich miastach występuje smog wie niemal każdy – duża ilość samochodów, niskiej jakości opał, oraz palenie w przydomowych kotłowniach śmieci to tylko niektóre z powodów.
Pył PM 10 przedostaje się do organizmu przede wszystkim przez drogi oddechowe lub pośrednio przez układ pokarmowy, kiedy spożywana jest skażona żywność (szczególnie dotyczy to metali ciężkich). Stwierdzono, że cząstki o średnicach większych od 10 μm zatrzymują się w górnych odcinkach dróg oddechowych, skąd są wydalane.
Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie akumuluje, może akumulować się w górnych odcinkach dróg oddechowych. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.
Pył PM2,5 jest zanieczyszczeniem transgranicznym, transportowanym na odległość do 2500 km. W powietrzu może pozostawać przez wiele dni lub tygodni, a sedymentacja i opady nie usuwają go z atmosfery.
Pył zawieszony PM2,5 przenika do najgłębszych partii płuc, gdzie jest akumulowany, stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy, osiada na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołując choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.