reklama

Janosik z legendą muzyki folk

Opublikowano:
Autor:

Janosik z legendą muzyki folk - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDzisiaj o godz. 21:00 w ramach Letniego Festiwalu Filmowego obejrzymy "Janosik 21" - pierwszy słowacki film pełnometrażowy z 1921 roku. Ponieważ film jest niemy, muzykę do niego zagra na żywo Kwartet Jorgi. Projekcja odbędzie się w parku Traugutta.Niezwykła historia filmuW 1920 roku w Chicago emigranci słowaccy w założyli korporację w celu nakręcenia filmu w swojej starej ojczyźnie. W jej skład weszli miedzy innymi bracia Jaroslav i Daniel Siakel - wynalazcy, właściciele fabryki produkującej sprzęt filmowy w USA i Ján Závodný - właściciel kina Casimir w Jefferson Parku, który swoje dochody przeznaczył na potrzeby nowo powstałej korporacji. W 1921 roku spółka Tatra Film Corporation wysłała na Słowację do nakręcenia "Janosika" ekipę filmową.

Pomimo iż realizatorzy filmu byli debiutantami, doświadczenie zdobyte w Selig Polyscope Company - pierwszej wytwórni filmowej, która założyła stałe studio w Los Angeles, wystarczyło, by stworzyć znakomite dzieło. Na początku listopada film był gotowy. Premiera odbyła się 25 listopada 1921 r. w Pradze.

Po 1922 roku film zaginął. Odnalazł się w 1970 r. w garażu w Chicago. Pięć lat później został zrekonstruowany, a w 1995 r., jeszcze za życia reżysera, wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Legenda folku w Kutnie

Kwartet Jorgi istnieje od 1982 r., kiedy o folku w Polsce jeszcze nikt nie słyszał. Trzon zespołu od początku dzialalności tworzą bracia Maciej i Waldemar Rychly. Początkowo zespół grał muzykę dawną, ale z biegiem czasu, gdy z występami przeniósł się z wnętrz sakralnych do otwartych przestrzeni, w jego muzyce zaczęły dominować źródła ludowe.

Znakiem rozpoznawczym grupy stało się wirtuozerskie połączenie słowiańskiej tradycji muzycznej z rozbudowanymi improwizacjami nawiązującymi do jazzu i muzyki klasycznej. Bracia Rychli czerpią inspiracje zarówno z polskiej klasyki (Chopin, Szymanowski, Lutosławski), jak i folkloru wielu narodów.

Sam zespół określał swą twórczość jako "muzyka zielonej fali" - połączenie muzyki etnicznej z jazzem, klasyką, rockiem akustycznym. Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody. Sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją.

Zespół ma na koncie kilkanaście płyt, między innymi "Muzykę na Trąbkę, gitarę i flet", płytę "Biskupińską" czy "To I TAO".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE