reklama
reklama

To niezwykłe zjawisko zobaczymy gołym okiem. Gdzie go szukać na niebie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Centrum Badań Kosmicznych PAN

To niezwykłe zjawisko zobaczymy gołym okiem. Gdzie go szukać na niebie? - Zdjęcie główne

Kometę zobaczymy gołym okiem. | foto Centrum Badań Kosmicznych PAN

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOd kilku tygodni miłośnicy astronomii na całym świecie z niecierpliwością oczekiwali na pojawienie się komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Teraz, od minionego weekendu, mamy również okazję podziwiać ją na polskim niebie.
reklama

Czas na obserwacje

Ta niezwykła kometa, pochodząca z tajemniczego Obłoku Oorta, przynosi ze sobą fascynujące zjawiska, które warto zobaczyć na własne oczy. 

Obłok Oorta to niezwykle interesująca strefa naszego Układu Słonecznego, zamieszkiwana przez biliony skalno-lodowych obiektów. Obiekty te rzadko są kierowane w stronę Słońca, co czyni każde ich pojawienie się na niebie wyjątkowym wydarzeniem.

Gdy skalno-lodowe jądro komety zbliża się do naszej gwiazdy, lody zaczynają sublimować, dając życie kometarnym ogonom. Przykładem może być jedna z najsłynniejszych komet – C/2006 P1 (McNaught), której warkocz pyłowy miał długość porównywalną z odległością Marsa od Słońca.

reklama

W końcu jest u nas

Kometa C/2023 A3 charakteryzuje się orbitalnym okresem wynoszącym około 200 tysięcy lat, co oznacza, że jest gościem w naszej okolicy. To chwilowa okazja do podziwiania jej piękna, zwłaszcza że niedawno przeszła peryhelium, osiągając maksymalne zbliżenie do Słońca.

Najlepsze warunki do jej obserwacji nad Polską mamy już od13 października, przez kolejny tydzień. Minie ona Ziemię w odległości 0,47 jednostki astronomicznej, co odpowiada około 70 milionów kilometrów.

reklama

Kiedy i jak obserwować kometę?

Zachody Słońca w naszym kraju będą idealnym czasem na rozpoczęcie poszukiwań komety. W Kutnie i okolicach słońce zajdzie o godzinie 17:49, co daje szansę na znalezienie dobrego miejsca do obserwacji. W ciągu około godziny po zachodzie Słońca, niebo stanie się wystarczająco ciemne, aby kometa była widoczna gołym okiem.

Na facebookowej stronie Nocne Niebo możemy przeczyć na co warto zwrócić uwagę przy poszukiwaniach komety. Są to:

  • Kierunek: Szukać należy na zachodnim horyzoncie.
  • Nawigacja: Szukać można w pobliżu jasnej gwiazdy Arktur, która należy do konstelacji Wolarza. Kometa powinna znaleźć się nieco "na lewo" od niej.

Aby jak najlepiej wykorzystać ten wyjątkowy moment, warto zabrać ze sobą lornetki lub aparaty fotograficzne. Mimo że możemy ją dostrzec gołym okiem, możliwość zrobienia zdjęcia w towarzystwie komety to znakomita okazja do utrwalenia wspomnień.

reklama

Zalecamy również sprawdzenie prognozy pogody, aby móc jak najlepiej zaplanować obserwację. W przypadku zachmurzenia, bądźcie gotowi do szybkiej reakcji, aby nie przegapić "szpar" w chmurach, które mogą ujawnić piękną kometę.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama