Reklama

Jest ich coraz więcej, także w Kutnie. Ministerstwo chce, by zniknęły z chodników

Opublikowano:
Autor:

 Jest ich coraz więcej, także w Kutnie. Ministerstwo chce, by zniknęły z chodników  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jedni uważają je za dobrą zabawę i wygodny środek lokomocji, część osób z niepokojem rozgląda się za nimi na chodniku, czy przejściu dla pieszych. Mowa o elektrycznych hulajnogach, których wciąż przybywa, także w naszym mieście, a które ciągle pozostawiają Ministerstwu Infrastruktury pole do popisu. Jak je sklasyfikować? Jak i gdzie mogą poruszać się kierowcy tych jednośladów? Resort zmienia projekt tzw. ustawy o UTO, która ma uregulować w Polsce prawo dotyczące urządzeń transportu osobistego (UTO), czyli m.in elektrycznych hulajnóg.

Do problemu ostatnio odniósł się w programie "Money. To się liczy" minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Plan jest taki, by tam, gdzie nie ma ścieżki rowerowej, użytkownicy hulajnóg nie korzystali z chodnika, ale z jezdni jadąc po jej skraju. Na tym jednak nie koniec.

Resort zakłada zmniejszenie maksymalnej dopuszczalnej prędkości na drodze dla rowerów, czy jezdni. Wcześniej planowano ustalić ją na 25 km/h. Nie wpisano natomiast konkretnego limitu prędkości UTO na chodniku. Ministerstwo Sprawiedliwości przymierzało się, by ograniczyć ją do 8 km/h, jednak resort infrastruktury podtrzymuje swoją wersję, czyli "obowiązek poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego". Z analiz danych dotyczących prędkości ruchu pieszych wynika natomiast, że średnia prędkość pieszego wynosi ok. 7 km/h.

Obecnie hulajnogą elektryczną można poruszać się na prywatnych posesjach, w lesie, parku, po chodniku, poboczem drogi, gdy nie ma chodnika, w przestrzeni zabudowanej. I nic w tej kwestii raczej się nie zmieni. Hulajnogi mają pozostać wyłącznie pojazdami miejskimi.

Nowe przepisy - jeśli ustawa uzyska aprobatę - weszłyby w życie na początku 2021 r.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE